W ramach cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" odbył się specjalny koncert, którym muzycy młodego pokolenia i przyjaciele Jana Gacy złożyli hołd ludowemu mistrzowi skrzypiec.
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" wystąpili: Piotr Gaca, brat Jana, Maria Siwiec, Tomasz Stachura, Maciej Żurek, Mateusz i Agnieszka Niwińscy, Julka Migdalska, Kasia Zedel, Marcin Drabik, Mateusz Kowalski, Robert Burdalski, a także Czesław Pańczak i Józef Pańczak.
Maciej Żurek wspomina swojego nauczyciela Jana Gacę>>>
Muzycy barwnie wspominali zmarłego w sierpniu tego roku radomskiego skrzypka. Gościem audycji był także malarz, etnograf i pisarz Andrzej Bieńkowski, autor płyty "3 x Gace”, poświęconej kapeli rodzinnej Gaców.
Andrzej Bieńkowski o Janie Gacy >>>
***
Jan Gaca, radomski skrzypek, urodzony w 1933 roku w Przystałowicach Małych, zmarł 23 sierpnia tego roku. Grał od 16 roku życia na zabawach i weselach jako bębnista. W latach 90. powrócił do skrzypiec. Stał się znanym muzykantem w okolicy Przysuchy i ziemi radomskiej.
Wielokrotny laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga. Współpracował z zespołem śpiewaczym "Zakukała kukułecka" z Gałek Rusinowskich, grywał z harmonistą Marianem Pełką z Kłudna i kuzynem Stefanem Gacą – bębnistą.
Wykształcił wielu młodych muzyków i muzykantów grających na skrzypcach, basach i bębenku. Spośród jego uczniów wyróżnić można Macieja Żurka i Marka Ruczko z Olsztyna oraz Ewę Grochowską z Lublina. Wielokrotnie zapraszany do grania na potańcówkach i koncertach przez Stowarzyszenie "Dom Tańca" z Warszawy czy Stowarzyszenie "Tratwa" z Olsztyna.
Skrzypek Maciej Żurek, uczeń Jana Gacy; fot. Grzegorz Śledź/PR2
mc