12 Festiwal "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 20:00
"Z ziemi włoskiej do Polski – od Mozarta do Belliniego" to hasło przewodnie wydarzenia, które odbędzie w Warszawie w dniach 15-30 sierpnia.
Fragment plakatu promującego 12. Festiwal Chopin i jego Europa
Fragment plakatu promującego 12. Festiwal "Chopin i jego Europa"Foto: materiały promocyjne

12. edycja Festiwalu to kolejna konfrontacja twórczości Chopina z muzyką jemu najbliższych kompozytorów – Bacha, Mozarta, Haydna, Belliniego, Jíroveca, to również podążanie śladami różnorodnych wpływów na muzykę Chopina oraz muzyki Chopina na dzieła innych twórców; to ulubione chopinowskie gatunki muzyczne – opera, pieśń, koncert, muzyka kameralna, to wreszcie popularne w XIX stuleciu opracowania, parafrazy i wariacje na tematy najbardziej znanych dzieł epoki. To również odważne – choć ryzykowne, a przez to i prowokacyjne – transformacje arcydzieł chopinowskich na inny rodzaj brzmienia. Wszystko to w mistrzowskich wykonaniach zarówno na instrumentach współczesnych jak i historycznych. Wielkie bogactwo różnorodnych stylów wykonawczych – zwłaszcza muzyki patrona festiwalu, która zabrzmi w interpretacji laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego zarówno na Steinwayach, Yamahach, jak i Erardach, Pleyelach
i Broadwoodach.

Chopin i jego Europa w 2016 to tradycyjnie wielkie wykonawstwo…:

  • Światowa elita pianistyczna - gwiazdy najważniejszych sal koncertowych, a wśród nich m.in. Martha Argerich, Katia i Marielle Labéque, Nelson Goerner, Till Fellner, Jan Lisiecki, Jonathan Plowright i Yulianna Avdeeva.
  • Triumfatorzy ostatniego Konkursu Chopinowskiego – w tym trzy pierwsze nagrody: Seong-Jin Cho, Charles Richard-Hamelin, Kate Liu – w recitalach, koncertach kameralnych i koncertach z orkiestrą.
  • Nadzwyczajne koncerty kameralne – występy najwybitniejszych zespołów kwartetowych: Belcea Quartet (Corina Belcea, Axel Schaher, Krzysztof Chorzelski, Antoine Lederlin) Apollon Musagete (Paweł Zalejski, Bartosz Zachłod, Piotr Szumieł, Piotr Skweres), Szymanowski Quartet (Agata Szymczewska, Grzegorz Kotow, Volodia Mykytka, Marcin Sieniawski) i Quatuor Mosaïques, oraz zespołu kameralnego w składzie: Marcin Zdunik (wiolonczela), Kuba Jakowicz (skrzypce), Janusz Wawrowski (skrzypce), Katarzyna Budnik-Galazka (altówka), Łukasz Długosz (flet), Paweł Wakarecy (fortepian).
  • Koncerty symfoniczne: European Union Youth Orchestra pod dyrekcją Vasilego Petrenki, Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Grzegorza Nowaka, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.
  • Wykonawstwo historyczne – legendarny zespół Europa Galante Fabio Biondiego, Collegium 1704 Vaclava Luksa, Amphion Wind Octet, fortepianiści: Antonio Piricone i Tobias Koch oraz grający w stylu historycznym, a wyłoniony z legendarnego zespołu Nicolausa Harnoncourta, Concentus Musicus Wien – Quartour Mosaique (Erich Hobarth, Andrea Bischof, Anita Mitterer, Christophe Coin).

 

…. i tradycyjnie bogaty i nadzwyczajny program:

  • I Capuleti e i Montecchi Vincenzo Belliniego po raz pierwszy w Polsce kompletne wykonanie tej opery na instrumentach historycznych – powrót zespołu Europa Galante po sensacyjnej prezentacji na festiwalu w 2010 roku Normy Belliniego;
  • Cyrulik sewilski Gioachino Rossiniego pierwsze w Polsce wykonanie szlagieru operowego w wersji sporządzonej przez Vincenzo Gambaro na oktet dęty, uznanej przez Rossiniego za lepszą od oryginału;
  • Requiem Gaetano Donizettiego dzieło napisane na uroczystości żałobne Belliniego, po raz pierwszy na instrumentach historycznych w Bazylice św. Krzyża przed sercem Chopina;
  • Recitale Pieśni – nadzwyczajny Iana Bostridge’a (tenor) i recitale Mariusza Godlewskiego (baryton) oraz Iwony Sobotki (sopran) – prezentacja najpiękniejszej liryki europejskiej XIX wieku
  • Preludia Chopina w wersji na orkiestrę symfoniczną – opracowanie Jeana Françaix’a z 1967 r.;
  • Rówieśnik Chopina Otto Nicolai (1810-1849) – Fantazja n/t Normy Belliniego na fortepian
    i orkiestrę,
  • Vojtěch Matyáš Jírovec, Koncert fortepianowy, który miał w swoim repertuarze Fryderyk Chopin;
  • Muzyka polska znana i nieznana – obok Chopina: Feliks Dobrzyński, Stanisław Moniuszko, Ludomir Różycki, Karol Rathaus, Witold Lutosławski…
  • Recitale Chopinowskie przed sercem kompozytora: 12 recitali pianistów na instrumencie z XIX wieku – w Bazylice św. Krzyża o g. 22.00;
  • Koncerty w Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i po raz pierwszy w ramach festiwalu – w Żelazowej Woli.

Festiwal jest realizowany pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą, Programem 2 Polskiego Radia oraz Filharmonią Narodową.

Sprzedaż biletów na 12. Festiwal „Chopin i Jego Europa” rozpocznie się w poniedziałek 1 lutego 2016 roku o godzinie 12.00 w kasach Muzeum Fryderyka Chopina i na stronie internetowej www.bilety.nifc.pl.

materiały promocyjne/mm

Czytaj także

Włoski Fryderyk Fabio Biondiego. "Chopin i jego Europa" 2016

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 13:00
- Na tegorocznym festiwalu Fabio Biondi wystąpi m.in. z koncertem symfonicznym, na którym po raz pierwszy ten wybitny muzyk pokaże nam Chopina - zdradzał szczegóły programu 12. Festiwalu "Chopin i jego Europa" Stanisław Leszczyński.
rozwiń zwiń