Impreza rozpocznie się w Warszawie 29 marca i potrwa do 13 kwietnia. Celem organizatorów jest podjęcie próby refleksji nad podstawowymi pytaniami z zakresu filozofii, teologii i kultury przez pryzmat sztuki skupionej wokół wątków pasyjnych, żałobnych, wielkopostnych i wielkanocnych.
Kultura w radiowej Jedynce >>>
Na początek 6. Festiwalu Gorzkie Żale, 29 i 30 marca, obejrzeć będzie można przedstawienie "Miłość mi wszystko wyjaśniła" w reżyserii Wiesława Komasy, wychowawcy Redbada Klijnstry w szkole teatralnej. - Jestem zaszczycony z tego powodu. To m.in. dzięki Wiesławowi Komasie zrozumiałem, że można używać swoich umiejętności do tego, żeby wspólnie z widzami pochylać się nad egzystencjalnymi pytaniami. W przedstawieniu wykorzystane zostały obszerne fragmenty z dramatu "Przed sklepem jubilera", monolog Hioba z dramatu "Hiob" oraz kilka utworów z poematu "Pieść o Bogu ukrytym". Autorem wszystkich tekstów jest Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II - tłumaczył Redbad Klijnstra.
W ramach imprezy odbędzie się również cykl dyskusji, nazwanych przez gościa Jedynki "spotkaniami z grzechem". W każdym z nich weźmie udział para artystów, a tematem będzie jeden z siedmiu grzechów głównych. - Na ogół będą to aktor, jako specjalista od występowania i sytuacji publicznych oraz pisarz, jako specjalista od struktury. Podczas intymnych spotkań będą dochodzili do tego, co dany grzech dla nich znaczy i w jaki sposób dzisiaj się on ujawnia. Moim zdaniem wyniki tych rozważań będą bardzo ciekawe, konfrontujące, niebezpieczne i dające do myślenia - podkreślał Redbad Klijnstra.
Wywiady z ludźmi kultury w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>
W spotkaniach wezmą udział m.in.: Katarzyna Herman, Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdalena Kuta, Tomasz Man, Wojciech Tomczyk, Marek Kochan, a także twórca Grupy Twożywo Mariusz Libel i Ewa Bem.
Oprócz spektakli i dyskusji w programie 6. Festiwalu Gorzkie Żale znajdą się także koncerty i warszaty, w tym dla dzieci.
Rozmawiała Joanna Sławińska.
pg/ag