Etologia to dziedzina zoologii zajmująca się szeroko pojętymi badaniami zachowań zwierząt, zarówno tych dziedziczonych, jak i nabytych, ich aspektem przystosowawczym, rozwojem osobniczym, orientacją przestrzenną i zachowaniami społecznymi.
Z etologiem, profesorem Tadeuszem Kaletą, Michał Nowak rozmawiał o instynktownych postawach ludzkiego zachowania, o płaszczyźnie, na której spotyka się to, co ludzkie, i to, co zwierzęce.
Punktem wyjścia rozmowy stała się książka Geoffreya Millera Teoria szpanu. Seks, ewolucja i zachowania klienta.
W antropologii ostatnich lat wraca zainteresowanie teorią Darwina – dlaczego teoria ewolucji, pogląd o biologicznym podłozu naszych zachowań, cieszy się popularnością?
Rozmówcy zwrócili uwagę na osłabienie w nauce ostatnich lat opozycji natura - kultura (mówi się o kulturze i polityce szympansów, metafizyce pawianów, zauważa prof. Kaleta).
Z jednej strony podkreśla się złożoność zachowań osobników z rzędu naczelnych, z drugiej natomiast – ludzkie zachowania i postawy (również, na co szczególnie kładzie akcent współczesna psychologia ewolucyjna, te kulturowe) odczytuje się jako zdeterminowane biologicznie, ukierunkowane w konkretnym, pragmatycznym celu. Celem jest tym zaś zwiększenie swej społecznej (w tym seksualnej) atrakcyjności.
W tym sensie nasze stroje pełnią taką samą funkcję jak np. barwne upierzenie ptaków, które tym własnie zwracają na siebie uwagę potencjalnych partnerów czy sojuszników...
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Michała Nowaka z prof. Tadeuszem Kaletą – o zwierzęcych kulturach i o człowieku, który wszelkie dobra materialne nabywa przede wszystkim po to, by zrobić wrażenie na innych…