Jej życie wydawało się proste i łatwe: z racji pochodzenia, wykształcenia, zamożności. Mimo wszystko, jak napisał Roger Martin du Gard, "Annemarie wędruje po tej ziemi z twarzą niepocieszonego anioła". Co kryło się za bólem szwajcarskiej pisarki, której szkice "Podróże przez Azję i Europę" właśnie ukazały się w Polsce?
- Ona rozpaczliwie szukała nowej odmiany samej siebie, możliwości realizacji, żeby zaistnieć jako pisarka, jako kobieta wyzwolona - ruszając tam, gdzie wiele osób nie miałoby odwagi ruszyć - mówił Marek Zagańczyk.
Jak stwierdzili goście Dwójki, mówiąc o Annemarie Schwarzbach, należy wziąć pod uwagę czas, w którym się urodziła. Jej pokolenie zmagało się z wojną i nazizmem, a ich wybory nie dotyczyły tylko życia prywatnego. - To bardzo ważne, aby myśleć o Schwarzenbach nie tylko w perspektywie jej wewnętrznych zmagań o własną wolność artystyczną. Istotne jest także to, że ona przy całym swoim rozedrganiu miała mocne, zdecydowane poglądy. Twała przy nich często wbrew rodzinie, ale często też za pieniądze tej rodziny. Z majątku ojca np. utrzymywała jedno z największych czasopism antyfaszystowskich, którego wydawca był Klaus Mann.
Czy Annemarie znalazła szczęście?
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadziła: Dorota Gacek
Goście: Barbara Andrunik (tłumaczka) i Marek Zagańczyk (redaktor serii "Podróże" Zeszytów Literackich, w której właśnie ukazały się szkice "Podróże przez Azję i Europę")
Data emisji: 21.07.2016
Godzina emisji: 22.30
ob/jp