- To jedna z powieści mojego życia. Czytałam ją setki razy i wydaje mi się, że nadal jej nie przeczytałam - mówi Agnieszka Szydłowska w "Radiowym Domu Kultury". - Całą drogę z Warszawy do Krakowa czytałam dziś tę książkę śmiejąc się na głos, myśląc o języku Gombrowicza, który wchodzi do głowy. Po sekundzie zaczynasz już, nie panując nad tym, zdania składać w ten sposób jak w "Ferdydurke".
To powieść, która nadal bardzo mocno działa na czytelnika. - Trzeba przyznać, że Gombrowiczowi udało się to, czego wciąż nie może osiągnąć chirurgia plastyczna — niby 75 lat, a Gęba wciąż ta sama - piszą organizatorzy akcji "Jak nie dać się upupić, czyli 75-lecie Ferdydurke Witolda Gombrowicza”. To obchody rocznicy wydania powieści "Ferdydurke".
- Okładkę pierwszego wydania "Ferdydurke" zaprojektował Bruno Schulz. W Wydawnictwie Literackim ukaże się reprint, nowe wydanie właśnie z tą słynną, pierwszą okładką. W tym wydaniu będzie także wstęp napisany przez Schulza, bo on tą powieścią zachwycił się od razu. Wtedy polscy krytycy byli podzieleni, Gombrowicz miał na pieńku z wieloma pisarzami - opowiada Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. Ukaże się też audiobook, "Ferdydurke" brawurowo czyta Maciej Stuhr. Przez jeden dzień fragmenty nagrania będziemy prezentować w Trójce.
>>> Posłuchaj fragmentów powieści w adaptacji Macieja Stuhra
Do Polski przyjedzie żona pisarza, Rita Gombrowicz. - Gombrowicz musi być czytany z pasją, nie dla obowiązku - mówi w odezwie nagranej specjalnie z tej okazji. Będzie odwiedzać polskie miasta razem z Miguelem Grinbergiem, "literatem z ekologiczną duszą rockmana" — tak określają go organizatorzy jubileuszu. Grinberg zasłynął jako propagator muzyki rockowej w Argentynie (o rocku argentyńskim napisał trzy książki) oraz autor książek o ekologii społecznej i duchowości. Przyjaźnił się z Witoldem Gombrowiczem. W Polsce wystąpi czterokrotnie z wykładem "Ferdydurke a agonia kultury zachodniej”.
>>>Przyjdź na spotkanie z Ritą Gombrowicz!
Słuchaj więcej w Radiach Wolności >>>
W ramach obchodów planowane są: wystawa w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego – 15 X 2012; Miguel Grinberg – spotkanie w Instytucie Cervantesa w Warszawie – 16 X 2012; Miguel Grinberg spotkanie w Instytucie Cervantesa w Krakowie – 17 X 2012; Konferencja naukowa „Gombrowicz is not dead” – Wydział Polonistyki UJ, Kraków – 18 X 2012; Konferencja na temat Gombra – panel młodych pisarzy, Wydawnictwo Literackie – 18 X 2012; Warsztaty teatralne dla licealistów – PWST, Kraków – 17-19 X 2012 . (daty mogą ulec zmianie) Gombro Party, Kraków – 19 X 2012 . (data może ulec zmianie), Miguel Grinberg – spotkanie w Muzeum Gombrowicza we Wsoli – 19 X 2012.
Patronat nad wydarzeniami objęła Trójka i Dwójka.
usc