Rok 2016 ogłoszony został Rokiem Henryka Sienkiewicza, a powieść "Quo vadis" wybrana została w ogólnopolskim plebiscycie jako bohaterka tegorocznego Narodowego Czytania. W maju mija 170 lat od narodzin autora tego słynnego dzieła, a w listopadzie sto lat od jego śmierci. Z tej okazji Dwójka od stycznia nadaje specjalny cykl audycji "W stronę Sienkiewicza", teraz zaś przygotowaliśmy dla słuchaczy lekturę historii z czasów Nerona - w mistrzowskiej interpretacji Jana Englerta.
Głośna powieść polskiego noblisty, przełożona na ponad 50 języków, wielokrotnie ekranizowana (we Francji, Włoszech, USA i w Polsce) doczekała się dwukrotnej radiofonizacji w odcinkach: w roku 1996 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego, a w roku 2001 w reżyserii Janusza Kukuły. W 2000 r. dwadzieścia wybranych fragmentów przeczytał Adam Ferency. Obecny wybór składa się z 50 odcinków.
"Quo vadis" opowiada o początkach chrześcijaństwa i brutalnych prześladowaniach zwolenników nowej wiary ze strony cezara. Wyznawcy Chrystusa, mimo krwawych ofiar, odnoszą moralne zwycięstwo nad wyznawcami innych bóstw. Miłość w wydaniu chrześcijan to nie popędy i żądze, jak wydawało się młodemu Winicjuszowi, kiedy uczestniczył w odrażającej - z późniejszej perspektywy dla niego samego - uczcie.
"Chrześcijański Homer, słowiański Szekspir"
Staczając ze sobą walkę wewnętrzną, Winicjusz przyłącza się w końcu do rosnącej stale rzeszy wyznawców tego, który za grzechy ludzkie dał się ukrzyżować, a potem zmartwychwstał. Początkowo czyni to ze względu na swoje uczucie do Ligii, ale później wierzy autentycznie...
Nagranie powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
***
Tytuła audycji: Książka do słuchania
Czytał: Jan Englert
Przygotowała: Iwona Malinowska
Data emisji: 6.04-17.06.2016
Godzina emisji: 19.00
mc/jp