"Ossolineum stopiło się z historią Polski"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 08:55
- Udało się stworzyć instytucję, która była pasem ratunkowym danym narodowi, by pomóc mu w przetrwaniu okresu niewoli - powiedział dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu, który w tym roku obchodzi 200-lecie istnienia.
Audio
  • Dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu (Poranek Dwójki)

Gość Dwójki opowiadał o fenomenie instytucji, która pomimo zawirowań politycznych, historycznych i społecznych przetrwała po dzień dzisiejszy.

- Oprócz trudnego okresu zaborów, Ossolineum przetrwało również zawirowanie po 1918 roku, takie jak wojna polsko-bolszewicka, czy zmiana granic, a następnie już po 1945 roku – okres PRL. To instytucja, która stopiła się z historia Polski - dodał dr Adolf Juzwenko, opowiadając o instytucji, której uroczysta gala rocznicowa odbędzie się 5 czerwca w Operze Wrocławskiej.

W nagraniu audycji posłuchamy również o sytuacji Ossolineum w okresie PRL, a także o działającym przy tej instytucji Muzeum Pana Tadeusza.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: dr Adolf Juzwenko (dyrektor Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu)

Data emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/kd

Zobacz więcej na temat: rocznica Paweł Siwek
Czytaj także

Muzyczna podróż po Warszawie z Sinfonią Varsovią

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 08:00
W "Poranku Dwójki" dyrektor orkiestry Janusz Marynowski zapraszał na XVII Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.
rozwiń zwiń