Akcja powieści rozgrywa się na dworze króla Zygmunta I Starego, a jej głównymi bohaterkami są córki władcy z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą. Anna Brzezińska podkreśliła w audycji, że poprzez losy królewien i ich służących opowiada o życiu kobiet począwszy od porodu, po wychowanie, życie codzienne i ówczesne wyobrażenie szczęścia. - Podręczniki szkolne wprowadzają złudzenie, że tamten świat był mniej więcej taki sam jak nasz, tymczasem ludzie wtedy inaczej rozumieli takie pojęcia jak przyzwoitość, czy bycie kochanym.
Pisarka wyjaśniła, że dużej wiedzy na temat realiów tamtej epoki dostarczają listy Jagiellonek, które były kobietami o ogromnej kulturze literackiej. Postacią historyczną jest też karlica Dosia, która w powieści pełni rolę przewodniczki po królewskim dworze. - Ona była ulubioną dwórką królewny Katarzyny, a później opiekunką jej syna Zysia, znanego lepiej jako Zygmunt III Waza.
Innym ze źródeł wykorzystanych podczas pisania książki były roczniki królewskie, dzięki którym wiemy, co lubiły jeść damy na Wawelu. Anna Brzezińska zdradziła w audycji, że pewne fragmenty "Córek Wawelu" zaczerpnęła od Mikołaja Reja, wskazała też na nieco zapomnianą postać kobiety z mieczem, która jest patronką jednej z głównych bohaterek.
***
Prowadzi: Paweł Siwek
Gość: Anna Brzezińska (pisarka)
Data emisji: 12.09.2017
Godzina emisji: 8.10
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
bch/mc