Jubileusz warszawskiej Starówki - to już 60 lat!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 12:47
- Po zniszczeniach wojennych nie było pewne czy Warszawa będzie w ogóle odbudowana - mówił w Dwójce Stołeczny Konserwator Zabytków Piotr Brabander, który zapraszał na uroczystości związane z jubileuszem Starówki.
Audio
  • Jubileusz warszawskiej Starówki - to już 60 lat (Poranek Dwójki)
Warszawska Starówka
Warszawska StarówkaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Wystawami, pokazami filmów, spacerami z udziałem varsavianistów, konkursami oraz koncertem stolica uczci w weekend zbliżającą się 60. rocznicę odbudowy Starego Miasta.

Odbudowa Starego Miasta nie była łatwa - zniszczone było ponad 90 proc. jego budynków, a obowiązujące kanony konserwatorskie mówiły, że zabytków się nie rekonstruuje. - Po zniszczeniach wojennych nie było pewne czy Warszawa będzie w ogóle odbudowana. Była to decyzja na pewno polityczna, ale była to decyzja, która również wynikała z wielkiej determinacji narodu polskiego. Tu występowała jedność, niezależnie od zabarwień politycznych - podkreślił Piotr Brabander, Stołeczny Konserwator Zabytków.

Czytaj więcej o odbudowie Warszawy >>>

Dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy mówił w Dwójce, że z historycznej zabudowy pozostały piwnice. - Piwnice kamienic staromiejskich są w większości oryginalne. One najlepiej przetrwały. Oczywiście to, co jest nad ziemnymi kondygnacjami jest rekonstrukcją z wykorzystaniem oryginalnych detali architektonicznych - zaznaczył.

Piotr Brabander podkreślił, że warszawska Starówka potrzebuje remontu. - Świętujemy 60. rocznicę odbudowy, od tego czasu Starówka przeżyła tylko jeden poważniejszy remont. Wypadałoby zacząć myśleć, żeby wyremontować i doprowadzić do tego pięknego stanu to, co zostało 60 lat temu odbudowane. Na pewno sytuacja jest trudna pod względem pokryć dachowych, które przeciekają oraz elewacji, które zaczynają się sypać - mówił gość radiowej Dwójki.

Warszawa, której nie było >>>

"Jubileusz" Starówki ma na celu przybliżenie warszawiakom i odwiedzającym miasto historię odbudowy oraz dzieje Starego Miasta na przestrzeni wieków. Dla gości przygotowano liczne atrakcje, o których w "Poranku Dwójki" opowiadały Alicja Smotryś z Domu Spotkań z Historią oraz Anna Zasadzińska z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Historię Starego Miasta przybliżą filmy dokumentalne, archiwalne, fabularne i kroniki. Pokazy odbędą się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Centrum Interpretacji Zabytku, Domu Spotkań z Historią i na Rynku Starego Miasta.

Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

aj

Zobacz więcej na temat: dzieje się Starówka Warszawa