Stawiając pytania o słyszenie świata

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 10:40
- Brakuje w Polsce filmów o naszych kompozytorach muzyki współczesnej. A jest ona istotna, gdyż jest to muzyka naszych czasów, która powstaje teraz i dzisiaj – tłumaczyła w "Poranku Dwójki" reżyser filmu "Kilka pytań o słyszenie świata" Maja Baczyńska.
Audio
  • O filmie "Kilka pytań o słyszenie świata" opowiadała autorka scenariusza i reżyserka filmu - Maja Baczyńska oraz Tomasz Opałka - kompozytor/Poranek Dwójki
  • Twórca festiwalu Grzegorz Karnas o VI Międzynarodowych Dniach Jazzowych dla Muzyków Śpiewających VOICINGERS w Żorach/Poranek Dwójki
Plakat filmu Kilka pytań o słyszenie świata
Plakat filmu "Kilka pytań o słyszenie świata"Foto: mat. prasowe

"Kilka pytań o słyszenie świata" to obraz poświęcony czterem wybranym kompozytorom - Pawłowi Przezwańskiemu, Kamilowi Staszowskiemu, Tomaszowi Opałce i Pawłowi Pudło. Każdy z nich prezentuje inny styl muzyczny i jest obdarzony barwną osobowością. Każdy z bohaterów filmu znajduje się w innym punkcie swojej artystycznej drogi.

- Bohaterowie mojego filmu często podkreślają, że inspiruje ich współczesny świat i dlatego ta muzyka powinna być rozpowszechniana. Mam też osobiste zamiłowanie do pokazywania muzyki poprzez obraz lub też obrazu poprzez muzykę i wydaje mi się, że muzyka współczesna, a także filmowa-awangardowa, może cudownie współgrać z obrazem – przekonywała Maja Baczyńska.

Wywiady z kompozytorami i wykonawcami zostały uzupełnione o fragmenty ich utworów (zarejestrowanych m.in. podczas prób i koncertów), filmowe impresje, a także filmową opowieść z żywą narracją poświęconą codziennemu życiu młodych twórców. Projekt zapoczątkował działalność grupy filmowej MUDO - Music Documentaries złożonej z młodych filmowców i muzyków z kilku miast Polski.

W filmie można usłyszeć zarówno muzykę chóralną i symfoniczną, jak i kameralną, tak filmową i komercyjną, jak i sakralną czy z pogranicza awangardy muzycznej. Jej twórcy podkreślają, że inspiruje ich współczesność i otaczający ich świat. Właśnie z tego względu autorzy filmu zdecydowali się panoramiczne ujęcia nowoczesnego centrum Warszawy potraktować jako paralelę do muzycznej opowieści.

Film prezentuje zarówno różne oblicza muzyki współczesnej, jak i skontrastowane typy twórczych osobowości, ponadto każdy z bohaterów filmu znajduje się w innym punkcie swojej artystycznej drogi. Wywiady z kompozytorami i wykonawcami zostały uzupełnione o fragmenty ich utworów (także tych zarejestrowanych podczas prób i koncertów m.in. Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus), filmowe impresje, wizualizacje, a także filmową opowieść z żywą narracją poświęconą codziennemu życiu młodych twórców. Wersja polska i angielska filmu docelowo ma być prezentowana w ramach kulturalnych wydarzeń i festiwali w kraju i za granicą.

O filmie opowiadał też Tomasz Opałka - kompozytor.

W dalszej części programu mówiliśmy o VI Międzynarodowych Dniach Jazzowych dla Muzyków Śpiewających VOICINGERS w Żorach, które odbędą się w dniach 21-25 sierpnia.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

Czytaj także

Leszek Możdżer: w "Miłości" emocje były tak silne, że nie byliśmy w stanie nic udawać

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:30
Najpierw było zwycięstwo na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Teraz obraz doceniła także widownia Sopot Film Festiwal. Od piątku "Miłość" Filipa Dzierżawskiego na ekranach kin w całej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 10:00
15 sierpnia w Warszawie rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa” – Program 2 Polskiego Radia, współorganizator prestiżowego przedsięwzięcia, tradycyjnie zaprasza do wysłuchania transmisji festiwalowych koncertów, które uświetnią najznamienitsze gwiazdy świata muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin i jego Europa" – mistrzowie i debiutanci

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 09:00
- Oprócz XX-wiecznej polskiej muzyki w tym roku wyjątkowo dużo usłyszymy literatury wokółchopinowskiej - o rozpoczynającym się Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Stanisław Leszczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski i Penderecki na inaugurację Festiwalu "Chopin i jego Europa" – transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 15:47
"Od Chopina do Lutosławskiego” to hasło, które przyświeca IX Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznemu "Chopin i jego Europa". Znajdzie ono pełne odzwierciedlenie podczas koncertu inaugurującego, w którym znakomity polski dyrygent poprowadzi Rosyjską Orkiestrę Narodową.
rozwiń zwiń