- Łazienki Królewskie w listopadzie ubiegłego roku odwiedziło pięć razy więcej osób niż w tym samym okresie roku poprzedniego, co świadczy o tym, że zapotrzebowanie na tego typu otwarcia jest naprawdę duże - mówił w Dwójce minister kultury Bogdan Zdrojewski. Co więcej, ubiegłoroczna akcja nie wpłynęła negatywnie na frekwencję w późniejszych, "biletowanych miesiącach".
- To rozwiązanie wręcz zwiększyło liczbę odwiedzającyh instytucje muzealne przez cały 2013 rok i z tego należy się cieszyć - podkreślał gość Pawła Sawickiego.
Jak podaje resort kultury, w ubiegłym roku rezydencje królewskie odwiedziło w listopadzie 265,5 tys. osób, zaś 29, 5 tys. osób wzięło udział w muzealnych zajęciach edukacyjnych. Zorganizowano ok. 800 darmowych lekcji – po 200 w każdej z placówek muzealnych. Zajęcia te adresowane były głównie do dzieci, młodzieży oraz seniorów.
- Jakość tego uczestnictwa była różna - zauważał Bogdan Zdrojewski. - Pamiętam jeden z wywiadów z 10-letnim chłopcem, który, opuszczając Filharmonię, wyrażał się w samych zachwytach o tej wizycie. Jedyne, co mu przeszkadzało, to, "że trochę za głośno grali i nie słyszał swojej muzyki z iPada". Mimo takich przypadków te lekcje mają ważne cele, ponieważ budują nawyk uczestnictwa w kulturze i dają wiedzę, która pozwala wciągać w cykl edukacyjny.
Więcej o pomysłach Ministerstwa Kultury na ożywienie życia polskich instytucji muzealnych m.in. poprzez akcję "Muzeum za złotówkę” w nagraniu audycji.
***
Nasze studio odwiedziła też Justyna Rekść-Raubo w związku z kolejnymi koncertami festiwalu "Lustosfery" w Centrum Sztuki Współczesnej, który to festiwal uzupełnia główny nurt obchodów 100. rocznicy urodzin znakomitego kompozytora. W piątkowym programie: "Dialogi i interwencje", Spotkanie IV "Stypendyści" oraz "Koncert duetowo". Repertuar koncertu w Zamku wypełni prawie w całości muzyka polska. Usłyszeć będzie można oczywiście muzykę Patrona Roku, a także utwory m.in.: Hanny Kulenty, Cezarego Duchnowskiego, Aleksandra Nowaka. Zabrzmi zarówno każdy z instrumentów solo, jak i w duecie, a także z towarzyszeniem elektroniki w realizacji jednego z kompozytorów.
W naszej porannej audycji nie zabrakło też: "Słowa na dzień", kalendarium, informacji kulturalnych, piosenki z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki wybiera Jerzy Satanowski), przeglądu prasy i oczywiście "Płyty tygodnia".
Do wygrania tym razem był album, na którym Witold Małcużyński gra utwory Bacha, Chopina, Czajkowskiego, Beethovena, Brahmsa i Rachmaninowa. Ośmiopłytowy album firmy Warner Classics wydany w serii Icon.
Audycję poprowadził Paweł Sawicki.
14 listopada (czwartek)