Kandydat na prezydenta według Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 10:00
W sztuce "Jan Maciej Karol Wścieklica", uważanej przez krytyków za najbardziej realistyczną w dorobku Witkacego, aż roi się od stale aktualnych aluzji. Zapraszamy na spektakl radiowy w reżyserii Jana Warenyci.
Autoportret Witkacego
Autoportret Witkacego Foto: Wikimedia/CC

Akcja słuchowiska rozpoczyna się od powrotu chłopa Jana Macieja Karola Wścieklicy do rodzinnej wsi. Udało mu się zrobić w wielkim mieście błyskotliwą karierę polityczną. Ale walka o władzę zniechęciła go do życia; zrozumiał, że zatracił gdzieś  własne "ja". Już nie chce uczestniczyć w żadnych rozgrywkach, ma nadzieję wrócić do równowagi, obcując z naturą. Ale  nie pozwalają mu na to okoliczni chłopi, którzy widzą w nim swojego wójta, a potem dygnitarze ze stolicy, którzy chcą, by kandydował  na  prezydenta. On jednak zamierza iść do klasztoru...

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego rocznicy śmierci Witkacego>>>

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Jan Maciej Karol Wścieklica"

Adaptacja i reżyseria: Jan Warenycia

Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Mariusz Benoit, Teresa Budzisz-Krzyżanowska,Anna Dereszowska, Henryk Talar, Mariusz Bonaszewski, Aleksander Bednarz, Tadeusz Grabowski, Marcin Troński, Hanna Stankówna, Leon Charewicz, Aleksandra Rojewska

21 września (niedziela), godz. 22.00-23.10

mm

Czytaj także

"Dzieła Witkacego są jak zastrzyk z kiełbasy myśliwskiej"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 23:00
- W trakcie lektury "Elementów logiki formalnej i metodologii nauk" Kotarbińskiego Witkiewicz zanotował pomysł na nazwisko postaci literackiej. Brzmiało ono "Dech-zapieralski" - mówił Jan Gondowicz. - I taki właśnie był Witkacy. Nawet jeśli się o nim niewiele wiedziało, i tak robił kolosalne wrażenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzięki Witkacemu mamy szansę widzieć więcej"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 16:50
Julia Wernio swoją wizję teatru kształtowała w oparciu o dzieła Witkacego. - Dla mnie teatr to przedsięwzięcie artystyczne, które ma służyć tworzeniu dzieła sztuki, a nie rozrywce czy publicystyce - mówiła reżyserka i współzałożycielka Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Witkacy miał szansę przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
– Śmierć chodziła koło niego. W jego twórczości jest tak wiele samobójstw, że można zadać pytanie: czy artysta nie zabiłby się nawet wtedy, gdyby nie było drugiej wojny światowej? – zastanawiał się w Dwójce prof. Lech Sokół, badacz dzieła i biografii Witkacego.
rozwiń zwiń