Andrzej Bieńkowski urodził się w 1946 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa, następnie Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom otrzymał w 1971 roku. Obecnie jako profesor prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Twórczość Andrzeja Bieńkowskiego była prezentowana w ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (Danii, Szwecji, Włoszech, Japonii, Niemczech, Szwajcarii), a jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Od 1980 roku Andrzej Bieńkowski dokumentuje muzykę wiejską w Polsce, a od kilku lat także na Ukrainie (Polesie Wołyńskie). Wspólnie z żoną Małgorzatą zgromadził największe w kraju, prywatne zbiory dokumentujące muzykę wsi, na które składają się fotografie, nagrania audio, wideo, filmy dokumentalne. Autor książek "Ostatni wiejscy muzykanci - ludzie, obyczaje, muzyka" oraz "Sprzedana muzyka" (Czarne, 2007). Laureat nagrody im. Oskara Kolberga w 1995 roku. Od 2007 roku (wraz z żoną Małgorzatą) wydawca książek z płytami z własnych zbiorów tradycyjnej muzyki wiejskiej.
PRZECZYTAJ i POSŁUCHAJ WIĘCEJ
„Sprzedana muzyka” to przede wszystkim zapis spotkań z ludźmi. Wiejscy muzykanci są ostatnimi reprezentantami odchodzącego świata. Andrzej Bieńkowski opisuje ich jako artystów, ale też ludzi, z całą biedą, życiowym poplątaniem. Każdy otrzymuje od autora osobisty portret wymalowany słowem, widnieje na nim jak święty na ikonie ze swoją zwykłą-niezwykłą historią, ze swoją muzyką, która splata się z codziennością, wypływa wprost z przeszłości a w teraźniejszości przychodzi jej tylko umrzeć.
Odwiedź i zagłosuj: http://www.nagrody-mediow-publicznych.pl/
Pozostali nominowani do nagrody Cogito:
„Poemat odjazdu” Andrzeja Mandaliana (Wydawnictwo Sic!, Warszawa)
„Poemat odjazdu” to poetycki reportaż, którego akcja rozgrywa się na warszawskim Dworcu Centralnym, Miejsce to jest metaforą naszej ludzkiej podróży ku śmierci.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66104.html
„Twarz Tuwima” Piotra Matywieckiego (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa)
Niezwykła książka – z racji wielości perspektyw, twórczego rozmachu i syntetyzujących ambicji autora bliska monografii.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66276.html
„Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce. Wspomnienia” Franceski Michalskiej (Oficyna Literacka Noir sur Blanc, Warszawa)
Jest to opowieść o dziejach, które umykają dzisiejszej świadomości historycznej w Polsce.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66271.html
„Czarny Ogród” Małgorzaty Szejnert (Wydawnictwo ZNAK, Kraków)
"Czarny ogród" to historia dwóch katowickich osiedli, Giszowca i Nikiszowca, widziana przez pryzmat indywidualnych losów ich mieszkańców.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66273.html
„Bieguni” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie, Kraków)
Bieguni to odłam prawosławnych starowierców, odrzucający hierarchię kościelną, wierzący, że świat jest przesiąknięty złem.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66275.html
„Poeta rozmawia z filozofem” Adama Zagajewskiego (Fundacja Zeszytów Literackich, Warszawa)
Tom szkiców Adama Zagajewskiego traktuje o naturze pisania i o związkach literatury z filozofią i historią.
Więcej: http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul66094.html