Europejczycy i Afrykanie. Zderzenia światów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 20:19
W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy z prof. Michałem Tymowskim o jego książce "Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne okrycia i pierwsze kontakty", która ukazała się w serii Monografie FNP.
Audio
  • Rozmowa o książce "Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne okrycia i pierwsze kontakty" (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Fragment okładki książki Michała Tymowskiego Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty
Fragment okładki książki Michała Tymowskiego "Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty"Foto: materiały prasowe

euro i afro okładka.jpg

Autor jet historykiem specjalizującym się w dziejach przedkolonialnej Afryki, a jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii porównaczej i antropologii kulturowej. Swoją ostatnią pracę poświęcił analizie najwcześniejszych kontaktów Portugalczyków z mieszkańcami Afryki Zachodniej - od 1434 r. po początek XVI w. Prof. Tymowski zastanawia się, jak Europejczycy i Afrykanie, ludzie tak różnych kultur, zareagowali na owe nieoczekiwane spotkania? Jakich doznawali uczuć, czego się bali, co budziło ich podziw, zdziwienie i zaciekawienie? Czym się oburzali? Dlaczego podejmowali ryzyko, by lepiej poznać stronę przeciwną? Jak ze sobą walczyli, jak i dlaczego ginęli?  Na część tych pytań autor książki odpowiedział w Dwójce.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Michał Tymowski (historyk)

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 15.15

mc