"Lutosławski/świat" to komplet niezwykły, bo stworzony według subiektywnego pomysłu naszego redakcyjnego kolegi. We wstępie do wydawnictwa pisze on: "»Lutosławski/świat« nie jest wyborem »najważniejszych utworów« ani też próbą utworzenia nowego kanonu; nie pretenduje również do miana kompendium wiedzy o kompozytorze”. Czym zatem jest?
- To uzupełnienie wiedzy o kompozytorze. Dopełnienie wydawnictw, które ukazały się na rynku w Roku Lutosławskiego - wyjaśniał autor wyboru w audycji "Płytomania".
Na krążkach zatytułowanych "Historia", "Nowoczesność", "Symfonika", "Znaczenia", "Codzienność" znalazły się utwory "wygrzebane" z radiowych archiwów, zgrupowane wokół pięciu problemów. - Album "Historia" opowiada o zmaganiach Lutosławskiego z polityką. Zawiera utwory wojenne i tuż powojenne, pieśni masowe i ludowe. Z kolei "Nowoczesność" porusza problem postawy Lutosławskiego wobec awangardy - opowiadał Adam Suprynowicz.
Wydawnictwa z muzyką dopełnia płyta DVD, na której znalazły się dwa filmy: "Odrą do Bałtyku. Reportaż krajoznawczy z Ziem Zachodnich" oraz "Suita warszawska". - To była jedyna okazja, żeby pokazać odbiorcom dwa zachowane filmy, do których muzykę napisał Witold Lutosławski - wyjaśniał rozmówca Jacka Hawryluka.
Przepięknie wydany album będzie dostępny w marcu w wybranych salonach muzycznych, natomiast już teraz można go zamówić w sklepie internetowym NiNy (https:\/\/www.nina.gov.pl/sklep). Do słuchania, oglądania i czytania.
>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<
Poza tym w "Płytomanii" organista i dyrygent Andrzej Szadejko opowiadał o swojej nowej płycie "Rückpositive”, zaś Magdalena Łoś - na dobry początek Roku Rameau (we wrześniu przypadnie 250. rocznica śmierci kompozytora) - przedstawiła najnowszy album Alexisa Kossenki i Sabine Devieilhe (Erato).
Audycję przygotował Jacek Hawryluk.
bch/mm