Podlaskie - pogranicze Wschodu i Zachodu. Oprócz Polaków tereny te zamieszkują Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy, Cyganie. Przed wojną mieszkali tu i tworzyli Żydzi. Miejsce, w którym wierzy się wieloma religiami, mówi wieloma językami. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie tu zrodziła się idea języka esperanto - w tym wielokulturowym środowisku wychowywał się Ludwik Zamenhof.
Na koncert "Wieloma językami” składają się utwory w językach mniejszości zamieszkujących województwo podlaskie. Usłyszymy pieśni w jidysz, w języku Cyganów nizinnych, po białorusku, po polsku, rosyjsku, litewsku, ukraińsku i po tatarsku. Zespół używa ponad 13 instrumentów, zarówno etnicznych, jak i elektronicznych. Podczas koncertu, obok nowoczesnych samplerów i looperów, zabrzmią morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola, a także śpiew alikwotowy.
Reportaż z pierszego dnia Nowej Tradycji 2014
Strona 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" >>>
Projekt "Wieloma językami” cieszy się uznaniem w kraju i za granicą. Koncert został zaprezentowany w Belwederze na zaproszenie pary prezydenckiej, na Festiwalu Art Pole na Ukrainie, Festiwalu Suklegos na Litwie oraz na największym festiwalu etnicznym w Polscei i w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli na Warszawskim "Skrzyżowaniu Kultur”.
Transmisję prowadzi Piotr Kędziorek .
Program:
Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga "Wieloma językami”
Wyk Karolina Cicha - wokal, klawisze, akordeon, rig, baglamas, sampler perkusyjny, looper
Bart Pałyga - wiolonczela elektryczna, morinhuur, mandolina, fujarka, drumla, daf, rig, duduk, looper, śpiew gardłowy
Gościnnie w "Spółce”: Marta Sołek - gadułka, fidel płocka
mm/kul