X Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Dwójce>>>
"Chantefleurs et Chantefables" ("Śpiewokwiaty i śpiewobajki") Witold Lutosławski skomponował w latach 1989-1990. Dziewięć krótkich pieśni na sopran z orkiestrą powstało w oparciu o teksty Roberta Desnosa: krótkie rymowanki o kwiatach i zwierzętach, które poeta napisał dla dzieci swoich przyjaciół. Dziecięce wyobrażenia łączą się w nich z fantazją surrealisty, a muzyka Lutosławskiego bawi malując dźwiękami… głodnego krokodyla lub zakochanego byka, i wzrusza przepięknymi wyznaniami miłosnymi. Humorystyczne śpiewobajki portretują zwierzęta. Układają się w pary wyraźnych przeciwieństw: podskakujący konik polny - i nieruchawy żółw, człapiący aligator, któremu "uciekła" kolacja - i chmara motyli spijających oczka z bulionu.
(lutoslawski.org.pl)
Podczas inauguracji zabrzmi m.in. pieśń "La Belle de nuit" z cyklu "Chantefleurs et Chantefables" oraz "Pomiędzy odpływem myśli a przypływem snu", czyli kompozycja Agaty Zubel do poezji Tadeusza Dąbrowskiego. Program koncertu uzupełnią dzieła klasyków XX wieku - Giacinto Scelsiego, György Ligetiego, Iannisa Xenakisa i Arvo Pärta.
Program:
Giacinto Scelsi Ohoi "Les Principes créatifs" na 16 instrumentów smyczkowych
Witold Lutosławski La Belle de nuit na sopran i orkiestrę (z cyklu Chantefleurs et Chantefables)
Agata Zubel Pomiędzy odpływem myśli a przypływem snu na głos, fortepian i orkiestrę smyczkową
György Ligeti Ramifications na 12 instrumentów smyczkowych
Iannis Xenakis Voile na 20 instrumentów smyczkowych
Arvo Pärt Cantus in memoriam Benjamin Britten na orkiestrę smyczkową i dzwon
Wyk. Agata Zubel - sopran, Paweł Arendt - fortepian, Chain Ensemble, dyr. Andrzej Bauer
***
Na transmisję z Zamku Królewskiego zapraszają do "Filharmonii Dwójki" - w środę (4.02) w godz. 19.00-21.30 - Adam Suprynowicz i Przemysław Psikuta.
materiały promocyjne/mm