10 koncertów festiwalu Actus Humanus w Dwójce!
Graindelavoix nie jest zespołem muzyki dawnej w tradycyjnym rozumieniu. To raczej grupa artystów, którzy pod wodzą Björna Schmelzera, antropologa i etnomuzykologa, zajmuje się eksperymentowaniem i nieustannym oscylowaniem między odtwórczością a kreacją. Wie o tym każdy, kto choć raz słyszał belgijski zespół. A każdy, kto choć raz był na ich koncercie, będzie powracał niemal obsesyjnie na każdy kolejny.
Sztuka Graindelavoix prowokuje do stawiania pytań o naturę muzyki. Potrafi dostarczyć przeżyć emocjonalnych i duchowych o wyjątkowej sile. Owszem, gdy przyłożyć do interpretacji Belgów muzykologiczne szkiełko i oko, okaże się, że można by im niejedno zarzucić, co zresztą wielu czyni. Czy jednak poprawność historyczna ma jakiekolwiek znaczenie wobec jakości estetycznej i głębi duchowej?
Działająca od 1999 roku "kompania multidyscyplinarna" bierze na warsztat zapisy kolejnych utworów sprzed setek lat i stara się tchnąć w nie nowe życie. Jedyny w swoim rodzaju efekt, jaki uzyskują, jest wypadkową wiedzy historycznej, znajomości dawnych praktyk wokalnych i stylów muzycznych oraz tego wszystkiego, co wniósł każdy z członków zespołu. A każdy wywodzi się z innej tradycji, środowiska artystycznego i intelektualnego. Ta różnorodność w jedności jest być może najoryginalniejszą cechą zespołu Graindelavoix.
Graindealvoix. Na początku był... Werner Herzog
Na swój gdański koncert muzycy z Antwerpii przygotowali nowy, dotąd jeszcze niewykonywany program, złożony z dwóch mało znanych, późnorenesansowych opracowań "Lamentacji Jeremiasza". Ich autorzy, Carolus Luython i Pedro Ruimonte, urodzeni w drugiej połowie XVI wieku, działali poza głównymi centrami muzycznymi tamtych czasów. Obaj służyli na dworach habsburskich, obaj zaliczani są do piątej generacji wielkich franko-flamandzkich polifonistów, która zakończyła erę wielogłosowości przeimitowanej.
Schyłek każdej epoki to czas manieryzmu – trochę dziwacznej, czasami tajemniczej, uwypuklającej istniejące wcześniej cechy stylu, podnoszącej do potęgi wszystkie znane elementy języka muzycznego. Czy można wyobrazić sobie lepszy repertuar dla zespołu Graindelavoix?
Program:
Carolus Luython Lamentationes Hieremiae Prophetae
Pedro Ruimonte Lamentationes Hieremiae Prophetae
wyk. zespołu Graindelavoix pod dyr. Björna Schmelzera
(Actus Humanus Resurrectio, Gdańsk, Dwór Artusa, 13.04.2017)
***
Na retransmisję w "Filharmonii Dwójki" w piątek (14.04) w godz. 16.00-18.00 zaprasza Adam Suprynowicz.
mat. pras. Actus Humanus Resurrectio/mc/jp