Aleksiej Lubimov i jego historyczny Brahms

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 22:02
Pionier stylowego wykonawstwa muzyki dawnej w ZSRR wystąpi jako solista w I Koncercie fortepianowym Brahmsa, grając na specjalnie do Warszawy sprowadzonym fortepianie. Transmisja w Dwójce we wtorek o 21:00.

I Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa powstawał stosunkowo długo i nie bez rozterek. Materiał pierwszej części zaplanowany był jako fragment symfonii, lecz kompozytor uznał, że nie jest jeszcze gotowy do napisania dzieła w tym gatunku, a to z powodu niedostatecznego - jego zdaniem - opanowania niuansów orkiestracji. Nie udała się też próba wykorzystania materiału w sonacie na dwa fortepiany. Wreszcie, ponoć pod wpływem snu, dzieło przybrało postać koncertu fortepianowego. 

Struktura utworu zachowuje wiele z pierwotnej, symfonicznej koncepcji. Partia fortepianu jest wirtuozowska i trudna, ale nie popis solisty wysuwa się na czoło. Fortepian i orkiestra traktowane są równorzędnie, a niektóre tematy w ogóle nie pojawiają się w partii solisty (na przykład trzeci temat ronda).

Podczas koncertu w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej usłyszymy także Symfonię faustowską Franciszka Liszta - trzyczęściowe dzieło przedstawiające trójkę głównych bohaterów arcydzieła Goethego: Fausta, Małgorzatę i Mefistofelesa. Liszt znakomicie wykorzystuje technikę transformacji tematycznej, ukazując swoją interpretację relacji pomiędzy bohaterami. Najciekawiej wypada postać Mefista, który - nie będąc w mocy stworzyć czegokolwiek, nie mające własnego tematu - przekręca i wykrzywia tematy Fausta. Całość wieńczy jednak temat Małgorzaty - zbawczej Wiecznej Kobiecości.

Na transmisję zaprasza Agata Kwiecińska.

W przerwie z bohaterami wieczoru, Aleksiejem Lubimovem i Vładimirem Jurowskim, będzie rozmawiać Anna Skulska.

Program

Johannes Brahms Koncert fortepianowy d-moll op. 15

Franciszek Liszt Symfonia faustowska wg J. W. Goethego S. 108,

Wyk. Aleksiej Lubimov – fortepian historyczny, Orkiestra Wieku Oświecenia, Vladimir Jurowski - dyrygent

30 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

Czytaj także

Niezwykła rekonstrukcja przedwojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 17:07
Latarnie gazowe, dorożki sunące po kocich łbach, różnorodny tłum przechodniów. Na spacer po stołecznych ulicach lat 30. XX wieku zapraszali – w Dwójce, przy kawiarnianym stoliku – znakomity pisarz oraz varsavianista.
rozwiń zwiń