Inauguracja Festiwalu "Misteria Paschalia" - transmisja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 14:46
Jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku rusza dziś wieczorem. W programie dzieła związane z Wielkim Tygodniem, wykonywane przez najznamienitszych interpretatorów muzyki dawnej.
Audio
  • Filip Berkowicz zaprasza na tegoroczny Festiwal Misteria Paschalia
Fabio Biondi
Fabio BiondiFoto: materiały promocyjne

- Festiwal to bardzo dobrze naoliwiona maszyna; organizowany jest przez znakomity zespół ludzi, którzy znają się na swojej pracy - powiedział w Dwójce dyrektor Festiwalu "Misteria Paschalia" Filip Berkowicz. -  Efekty możemy rokrocznie podziwiać. Zespoły, które prezentujemy w Krakowie na Festiwalu "Misteria Paschalia" to absolutnie światowa czołówka wykonawstwa historycznego. One wytyczają kierunki rozwoju dla tej muzyki: naśladowców jest wielu, ale to zespoły występujące na festiwalu są najbardziej twórcze. Tacy artyści jak Jordi Savall, Fabio Biondi czy Ottavio Dantone, biblioteczni szperacze, przywracają współczesnemu słuchaczowi zapomniane dzieła i bardzo lubimy, jak prezentują je właśnie w Krakowie.

Publiczność także uwielbia tych wykonawców. Co roku pojawiają się też zespoły nowe: w zeszłym roku był to zespół La Morra Michała Gondko, w tym roku Ensemble Peregrina z Agnieszką Budzińską–Benett. Po raz pierwszy na tym Festiwalu (gościli już na siostrzanym festiwalu "Opera Rrara") wystąpi Ensemble Mattheus pod dyrekcją Jeana-Chrisophe'a Spinosiego.

Inaugurację tegorocznego Festiwalu powierzono dobremu znajomemu, ulubieńcowi krakowskiej publiczności, niezawodnemu Fabio Biondiemu i jego zespołowi Europa Galante. A w programie oczywiście rzadko wykonywane arcydzieło z dorobku wielkiego kompozytora.

"Feniks na stosie czyli śmierć św. Józefa" to oratorium Giovanniego Battisty Pergolesiego z librettem Antonino Marii Paolucciego wykonane w Neapolu w roku 1737. To znakomita muzyka, choć jej atrybucja budzi spory – wiemy, że Pergolesi napisał muzykę do tego tekstu, bo tak obwieszcza napis na tytułowej karcie wydrukowanego libretta, ale nie ma pewności, czy zachowana partytura zawiera muzykę Neapolitańczyka. Wielu badaczy sugerowało, że autorem zachowanej muzyki jest Johann Adolf Hasse. Tak czy owak, wyszła ona spod pióra geniusza.

Fabio Biondi zdaje się nie mieć tych wątpliwości: oratorium włączył do repertuaru swojego zespołu dwa lata temu – przy okazji obchodów 300. rocznicy urodzin Pergolesiego w jego rodzinnym Jesi.

Transmisję z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie poprowadzi Magdalena Łoś.

Program

Giovanni Battista Pergolesi La Fenice sul rogo, ovvero la morte di S. Giuseppe

Wyk. Roberta Invernizzi, Pamela Lucciarini – soprany, Marina de Liso – mezzosopran, Ferdinand von Bothmer – tenor, Europa Galante, Fabio Biondi - dyrygent

2 kwietnia (poniedziałek), godz. 20:00



Czytaj także

Światowa prapremiera opery Vivaldiego!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 16:16
Kolejny rarytas na festiwalu Opera Rara w Krakowie - prawykonanie "L'Oracolo in Messenia" Antonia Vivaldiego. W antraktach rozmowa z Fabio Biondim, dyrygentem. Transmisja dziś w Dwójce o 20.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: trzeba kochać to, co się robi!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 18:54
W czwartek w Krakowie na festiwalu Opera Rara prowadzona przez Fabia Biondiego Europa Galante dokonała prawykonania rekonstrukcji opery Antoia Vivaldiego "L'Oracolo in Messenia". Włoski dyrygent opowiedział w Dwójce o pracy nad tą partyturą.
rozwiń zwiń