Kwartet rytmicznej wolności. Posłuchaj Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 22:30
- Każdy z muzyków powinien grać tak, jakby nie wiedział, co grają inni, lub przynajmniej tak, jakby nie słyszał niczego poza swoim własnym graniem - pisał o swoim "Kwartecie smyczkowym" Witold Lutosławski. Utwór zabrzmi dziś na żywo w Dwójce.
Audio
  • Z Garrickiem Ohlssonem rozmawia Róża Światczyńska. (PR, 28.01.2013)
Lutosławski Quartet w Five oclock: Jakub Jakowicz, Marcin Markowicz, Artur Rozmysłowicz i Maciej Młodawski
Lutosławski Quartet w "Five o'clock": Jakub Jakowicz, Marcin Markowicz, Artur Rozmysłowicz i Maciej Młodawski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Trwa X Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch". We wtorek zapraszamy na transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wysłuchamy koncertu Garricka Ohlssona (fortepian) i Lutosławski Quartet. Polska grupa wykona słynny Kwartet smyczkowy, charakteryzujący się intrygującą "mobilnością" wykonawczą.

- Wykonujący go muzyk nie powinien się martwić, że się opóźnia w stosunku do innych lub że ich wyprzedza. Ten problem po prostu nie istnieje, ponieważ przedsięwzięte środki zapobiegają wszelkim niepożądanym konsekwencjom takiej wolności - instruował Witold Lutosławski.

Utwór został zamówiony przez Radio Szwedzkie z okazji dziesiątej rocznicy serii koncertowej Nutida Musik, współorganizowanej przez radiowe pismo muzyczne pod tym samym tytułem. Kwartet smyczkowy po raz pierwszy został wykonany w Sztokholmie przez słynny amerykański zespół LaSalle 12 marca 1965. W tym samym roku, 25 września kwartet LaSalle dokonał polskiego prawykonania utworu podczas festiwalu "Warszawska Jesień". Kwartet składa się z dwóch ogniw: Części wstępnej i Części głównej. Trwa około 24 minut.

>> Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Ponadto w programie wtorkowego koncertu:

Béla Bartók Kwintet fortepianowy

29 stycznia (wtorek), godz. 19.00

plakat
plakat zapowiadający festiwal Łańcuch X


Czytaj także

Czym Lutosławski różni się od Bacha?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 23:30
O przemianach roli kompozytora na przestrzeni ostatnich trzech stuleci wybitny twórca opowiadał Tadeuszowi Kaczyńskiemu.
rozwiń zwiń