- Katelologia to nauka, która zajmuje się badaniem obiektów fortyfikacyjnych.
- Na Sardynii znajduje się wiele dobrze zachowanych zamków i fortyfikacji z różnych okresów.
- Kościoły i zamki, które położone są na pustkowiu, to często jedyne pozostałości po dawnych osadach.
Kastelologia to nauka zajmująca się badaniem m.in. zamków. Jednym z miejsc, w którym doskonale zachowały się takie budowle, również z bardzo dawnych czasów, jest włoska wyspa Sardynia.
Zamki i pradawne budowle na Sardynii
Dr Cezary Namirski, który jest kastelologiem i naukowo zajmuje się badaniem Sardynii, powiedział, że jest to doskonałe miejsce do prowadzenia badań. - Pierwotnie było to przede wszystkim zainteresowanie pradziejami. Z czasem to zainteresowanie objęło również okres średniowiecza, który zaowocował moją ostatnią książką - powiedział.
- Krajobraz historyczny na Sardynii przetrwał w bardzo dobrym stanie. Wszystko przez fakt, że Sardynia jako wyspa zlokalizowana w centralnej części Morza Śródziemnego zawsze była obszarem o znaczeniu gospodarczym i strategicznym - dodał.
Sardynia - wyspa dawnych osad
Podróżując po Sardynii, można zobaczyć wielkie i doskonale zachowane budowle, które stoją na pustkowiach. Okazuje się jednak, że niegdyś te miejsca tętniły życiem. - Dzisiaj możemy mieć wrażenie, że różne budowle były stawiane pośrodku niczego, ale w średniowieczu wyglądało to zupełnie inaczej. Istniało wiele osad, które po prostu nie przetrwały do dzisiaj - powiedział dr Namirski.
Czytaj również:
- Sardynia przeżyła okres depopulacji oraz dużych zniszczeń związanych z wojnami, które toczyły się w wieku XIV i na początku XV wieku. Dlatego często lokalizacje dawnych osiedli oznaczone są tylko np. przez kościół romański - zdradził.
Charakterystyczne budowle Sardynii
Na tej włoskiej wyspie spotkamy również charakterystyczne dla niej budowle. Wśród nich są m.in. grobowce. - Zmarli byli chowani w grobowcach, które dzisiaj nazywamy grobowcami gigantów. Są to charakterystyczne i unikalne dla Sardynii budowle. Składają się z podłużnej komory grobowej oraz z półkolistej fasady. Daje to kształt, który przypomina głowę byka. Do dzisiejszych czasów takich grobowców zachowało się ponad tysiąc - powiedział gość audycji.
- Wszystkie epizody w historii Sardynii odcisnęły piętno na jej krajobrazie, co możemy podziwiać w formie zabytków architektury. Jednak najbardziej charakterystycznymi dla wyspy są kamienne wieże wznoszone w epoce brązu - dodał dr Cezary Namirski.
47:02 PR2 2024_05_04-23-00-44.mp3 Dr Cezary Namirski o budowlach i historii Sardynii (Mediewanna/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Mediewanna
Prowadził: Łukasz Modelski
Gość: dr Cezary Namirski (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej)
Data emisji: 04.05.2024
Godz. emisji: 23.00
dz/pg/wmkor