Gorszy, bo myśli inaczej? Niebezpieczna mowa nienawiści
- Mowa nienawiści to obrażanie osób wynikające z ich przynależności do grupy, której wizerunek budujemy w oparciu o stereotypy - mówi socjolog, dr Marek Troszyński.
- Młodzież żyjąca nieustannie w internecie komunikuje się za pośrednictwem hejtu. Jest to dla niej normalne. Hejtowanie jest formą zbliżania się do siebie - mówi Jan Dąbkowski
Foto: Glow Images/ East News
Dr Marek Troszyński z Collegium Civitas podkreśla, że mówiąc o mowie nienawiści, odnosimy się do komentarzy, które są skierowane do osób postrzeganych jako przedstawiciele określonych grup. Używając słów "Żydzi" czy "geje", przenosimy na jedną osobę cechy, które przypisujemy całej grupie. - Kłopot polega na tym, że te cechy mają zazwyczaj bardzo negatywne skojarzenia i konotacje. To jest zjawisko, które chcemy powstrzymać i które można określić mianem mowy nienawiści - mówi dr Troszyński.
Justyna Frydrych dodaje, że mowa nienawiści obejmuje wszelkiego rodzaju wypowiedzi, które szerzą i usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm i inne formy niechęci bazujące na nietolerancji. - Ta definicja nie uwzględnia obraźliwych wypowiedzi dotyczących takich aspektów jak poglądy społeczne i polityczne, takich cech jak niepełnosprawność czy orientacja seksualna - tłumaczy pracowniczka Fundacji Batorego.
W programie mówimy o różnicach pomiędzy mową nienawiści a uszczypliwością, o krzywdzie, jaką wyrządza słowo "hejt", oraz o tym, czy mowa nienawiści może być sexy.
Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.
***
Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Justyna Frydrych (Fundacja Batorego), Jan Dąbkowski (koordynator i trener kampanii Rady Europy "Bez nienawiści" w Polsce), dr Marek Troszyński (Collegium Civitas, projekt "Sieć tolerancji")
Data emisji: 26.10.2015
Godzina emisji: 21.07
sm/iwo