Leśniczy - czym zajmuje się osoba pracująca w lesie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 11:50
Leśniczy to nie tylko strażnik lasu, ale również jego opiekun i gospodarz. O swojej pracy, o tym, czym tak naprawdę się zajmuje i ile czasu spędza w lesie, opowiedział Dawid Kontny, podleśniczy z Borów Tucholskich.
Czego nie wynosić z lasu?
Czego nie wynosić z lasu?Foto: Shutterstock/ronstik
  • W audycji "Żabie lato" poznajemy szczegóły pracy leśniczego.
  • Dawid Kontny zdradza tajemnice lasu i mówi, jak żyć w zgodzie z naturą.
  • - Obserwacja lasu i otaczającej natury to najlepsza część pracy leśniczego - mówi leśniczy w audycji Marty Hoppe.

Jak rośnie las?

Swoją codzienność w audycji "Żabie lato" przedstawił Dawid Kontny, który oprócz bycia miłośnikiem borów jest również leśniczym. - Moja praca to po prostu hodowla lasu. Głównie przejawia się to w pozyskiwaniu drewna, żeby było dostępne dla wszystkich. Nie tylko dla tartaków, ale również dla obywatela - mówi gość w audycji Czwórki. - Do pracy w lesie trzeba mieć cierpliwość, tam wszystko rośnie w spowolnionym tempie. Na roli w trakcie sezonu cały obieg się zamyka, a las rośnie kilkadziesiąt lub kilkaset lat.

- Obserwacja natury to najlepsza część pracy leśniczego. Lubię przysiąść i poczekać, aż coś wyjdzie ze mchu. Nawet w zwykłym sosnowym lesie można zobaczyć, co wokół nas się rusza - przyznaje Dawid.


Posłuchaj
20:40 czwórka żabie lato 31 sierpnia 2024 9.12.mp3 Dawid Kontny o pracy leśniczego (Żabie lato/Czwórka)

 

Dbanie o dobrostan nie tylko flory, ale także fauny, to jedno z zadań leśniczego. - Żaby często muszę ratować z opresji. Wczesną wiosną, podczas sezonu godowego, przechodzą przez ulicę - warto przynajmniej zdjąć nogę z gazu. Jeśli ropucha ma problem z przejściem przez krawężnik, to można ją przenieść na drugą stronę. Polecam też założyć gumową rękawiczkę; płazy mają bardzo wrażliwą skórę. Ale jeśli szybko ją przeniesiemy, to też nic się nie stanie. Nam od kontaktu z żabami też nic się nie stanie - tłumaczy Dawid Kontny w audycji Czwórki.

Co można znaleźć w lesie?

- Ja potrzebuję chodzić do lasu, tak mam od trzeciego roku życia. Jutro wybieram się na żurawiny, które już powinny być dojrzałe. Trzeba udać się na bagna i torfowiska, a tam szukać czerwonych kuleczek. Tam, gdzie jest jakieś bagienko, tam powinniśmy znaleźć żurawinę. Trzeba tylko ubrać kalosze.



W lesie znajdziemy mnóstwo skarbów. Jednak co można, a czego nie można zabrać z boru? - Zbieram pióra sójek, szczególnie te niebieskie. One działają na mnie jak pierścień na Smeagola - nie mogę się im oprzeć. Układam czasem z nich wzorki, a czasem wysyłam, jeśli ktoś mnie poprosi. Wszystko, co mnie zaciekawi i jest ładne, biorę do łapska i zabieram. Trochę jak sroka - opowiada leśniczy. - Trzeba uważać na rośliny pod ochroną i pamiętać, żeby po drogach leśnych nie poruszać się pojazdami mechanicznymi - dodaje Dawid.

Praca leśniczego a wycinka drzew

Według Dawida Kontnego oburzanie się na wycinkę drzew ma podłoże w braku elementarnej wiedzy o tym, skąd pozyskuje się drewno. - To pokłosie niezrozumienia gospodarki leśnej. Są to braki edukacji społeczeństwa na poziomie szkoły podstawowej o roli lasu w przemyśle. Drewno nie bierze się z marketu budowlanego czy tartaku, a po prostu z lasu.


***

Tytuł audycji: Żabie lato

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Dawid Kontny (leśniczy, Instagram: borem_lasem_woda_bagnem)

Data emisji: 31.08.2024

Godzina emisji: 9.12

kajz/pj/wmkor

Czytaj także

Jesień - czas grzybobrań i niebezpiecznej mody

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:39
Moda na grzybobranie przybrała w tym roku nieprawdopodobne rozmiary. Do lasu rusza każdy. Ważne, by wtedy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, zbieraniu tylko grzybów jadalnych. Niestety ostatnio w sieci pojawiła się też niebezpieczna moda - dr hab. Anna Biedunkiewicz podkreśla, że należy się jej wystrzegać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kieszonkowy las - dla miast, ludzi i bioróżnorodności

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 11:53
Lasy kieszonkowe coraz częściej i chętniej zakładane są w Polskich miastach. Te, dzięki mikrolasom, stają się ostojami bioróżnorodności. To inwestycja w przyrodę, międzyludzką integrację i zdrowie psychiczne. 
rozwiń zwiń