Fundacja Puszka, wraz z mieszkańcami stolicy, tworzy Społeczne Archiwum Warszawskiej Przyrody. Inicjatywa ma pokazać relację między mieszkańcami stolicy, a przyrodą i jej lokalnym otoczeniem. - Projekt jest próbą podjęcia dialogu z osobami, które działają w Warszawie na rzecz przyrody. Nie tylko w formie aktywistycznej, ale też w formie takiego zwykłego zainteresowania i zaangażowania - mówi Magdalena Krzosek-Hołody, kuratorka inicjatywy.
12:44 CZWORKA Szanuj Zieleń 2024_11_10-08-20-33.mp3 Fundacja Puszka tworzy Społeczne Archiwum Warszawskiej Przyrody (Szanuj zieleń/Czwórka)
Zwykły, codzienny szacunek do przyrody
Fundacja Puszka otworzyła nabór do archiwum i każdy może dorzucić do niego coś od siebie, a nadaje się niemal wszystko co związane z przyrodą. - Poszukujemy osób, które w sposób oddolny gromadzą informację o przyrodzie, dokumentują ją, zbierają dokumentacje taką jak zielniki, różne okazy, artefakty geologiczne i wszelkie inne, które związane są z poznawaniem tego, co nas otacza w świecie naturalnym. Chodzi nam o to, żeby debata o istocie miejskiej przyrody i naszego zaangażowania w ochronę zieleni miejskiej wyszła poza placówki specjalistyczne, grupy aktywistyczne, czy sektor pozarządowy i zaangażowała osoby, które są w ogóle niezrzeszone, a po prostu kochają przyrodę - tłumaczy kuratorka inicjatywy.
Zobacz też:
Co będzie w archiwum?
- Zgłosiło się sporo osób z ciekawymi propozycjami, z ciekawymi zbiorami. Wśród nich jest oczywiście bardzo dużo fotografii. Ich dokumentacja ma wartość artystyczną, ale też może mieć wartość badawczą, jako dokumentacja stanu ekosystemu warszawskiego. Dostałyśmy zielnik, opisy i dokumentacje inicjatyw sąsiedzkich, zakładania różnego rodzaju małych ogródków, rabatek, skwerków i zagospodarowania nawet najmniejszych fragmentów zieleni, które komuś wydały się warte zagospodarowania. Wszystko jest dla nas równie interesujące i ta wielogłosowość jest bardzo ważna. To pokazuje, że ludzie w bardzo różny sposób angażują się w relacje z przyrodą. Od działań aktywistycznych, po działania bardzo prywatne, sentymentalne, albo związane z naszym odczuwaniem przyrody bardziej, niż rzeczowym jej postrzeganiem - opowiada rozmówczyni Czwórki.
Przyszłość archiwum
Społeczne Archiwum Warszawskiej Przyrody zostanie udostępnione w formie cyfrowej na stronie miastozdziczenie.pl, którą prowadzi Fundacja Działań i Badań Miejskich Puszka, oraz na stronie samej fundacji. Przez te dwie strony będzie można uzyskać dostęp do archiwum od przyszłego roku. Możliwe, że powstanie również wystawa z obiektami z archiwum.
***
Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"
Prowadząca: Marta Hoppe
Materiał: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 10.11.2024
Godzina: 8.13
gV