Share Now - o relacjach muzyki z mediami

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 12:20
Yoachim, Kedr Livanskiy, NOËP i Walter Schnitzelsson gwiazdami showcase’owej części SHARE NOW. NEW MEDIA & MUSIC, nowego wydarzenia poświęconego relacjom muzyki, nowych mediów i technologii.
Audio
  • Katarzyna Wójcik o idei i szczegółach programu festiwalu Share Now (Stacja Kultura/Czwórka)
Kedr Livansky
Kedr Livansky Foto: mat. pras.

Tegoroczna odsłona Festiwalu SHARE NOW odbędzie się 19 listopada w warszawskim klubie Miłość Kredytowa 9, gdzie zaprezentują się artyści, których nie da się łatwo zaszufladkować!  Prezentowane zespoły pochodzą nie tylko z kraju nad Wisłą, ale również z Rosji, Estonii i Słowacji, gdzie czerpiąc inspirację z lokalnych, współczesnych scen indie, techno czy chwytliwej elektroniki tworzą muzykę prezentującą wysoką jakość artystyczną, kreatywność oraz pragnienie ciągłych twórczych poszukiwań.

Pierwszą z gwiazd tegorocznej edycji jest Yoachim tworzący muzykę elektroniczną, która swobodnie łączy popową chwytliwość z niemal soulową intymnością i techno-bitem, tworząc przy tym efekt kolażu pozbawionego banału i wtórności. Twórczość Yoachima, uznawanego za jednego z najbardziej interesujących wokalistów i kompozytorów obecnych współcześnie na polskiej scenie, to z jednej strony inspiracje elektroniką, a z drugiej umiejętność pisania świetnych tekstów. Artysta również samodzielnie aranżuje i produkuje swoje utwory, a w 2016 roku wydał swój pierwszy minialbum, zatytułowany „Isn't That Gone”, na którym słychać potężny bas i duszne, połamane bity. Muzyka oraz liryczność tekstów i melodii dowodzą, że Yoachim nie tylko sprawnie porusza się pomiędzy gatunkami, ale przede wszystkim jest niezwykle wrażliwym i skupionym artystą.

Kedr Livansky (aka Yana Kedrina) to pochodząca z Moskwy artystka, która za sprawą swojego pierwszego LP “Ariadna” została doceniona na arenie międzynarodowej (Pitchfork, All Music, Bandcamp). Livansky urodziła się w krytycznym momencie dla historii Rosji - kiedy wyczerpała się idea Związku Radzieckiego, a w czasach rekonstrukcji potępiono dawne wartości. Kedr w wywiadach zaznacza, że “Ariadna” podzielona jest na dwie części. Pierwsza połowa obraca się wokół romantycznych i mitologicznych fantazji, podczas gdy druga inspirowana jest codziennością, miejskim otoczeniem, w którym artystka nagrywała album. W środku całej tej sytuacji znajduje się słuchacz, który w atmosferze pulsującego techno, dźwiękach syntetyzatorów i eterycznego wokalu doświadcza realnych uczuć i emocji.

NOËP to elektro-popowy projekt z Tallina, który tworzy niezwykle utalentowany wokalista i autor tekstów Andres Kõpper. Po wydaniu w 2015 roku debiutanckiego singla "Move", NOËP przyciągnął uwagę zarówno miłośników muzyki, jak i profesjonalistów z branży, a sam utwór na Spotify odtworzono ponad 7 milionów razy! Kolejnym ogromnym sukcesem był, wydany w listopadzie 2016 roku, singiel "Rooftop", który został wyróżniony jako Utwór Roku przez Estonian Music Awards 2017. Jego koncerty są tak samo żywiołowe i emocjonujące, jak komponowana muzyka. Kõpper za pomocą keyboardu i laptopa zamienia się w jednoosobowy zespół - o czym już miała okazję przekonać się publiczność w wielu częściach Europy.

Walter Schnitzelsson, czyli rockowe trio ze Słowacji, które tworzą Józef Rezník, Jakub Joštiak i Miroslav Michale. Obecnie koncertują promując swój debiutancki album „Fever”, ale nie brakuje im energii, by wciąż nagrywać nowe utwory, które już wkrótce mają ukazać się na kolejnym wydawnictwie. W brzmieniu zespołu słychać bardzo różne wpływy – począwszy od rock'n'rolla, bluesa czy klasycznej muzyki punkowej, po współczesne dźwięki sceny indie. Wszystkie inspiracje zespół przetwarza na swoje własne brzmienie, będące mieszanką chwytliwych gitarowych melodii, rozpoznawalnych wokali i dynamicznych sekwencji rytmicznych, wzbogaconych ich kipiącą, pozytywną energią. Jeśli dodać do tego ogromną dawkę szczerej radości, którą dzielą się z publicznością w czasie występów na żywo, to od razu staje się jasne, że chłopaki po prostu kochają to, co robią.

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: Warszawa technologia