Festiwal #HumanDOC

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 20:52
Filmy dokumentalne niczym w soczewce skupiają obraz świata, by w ciągu kilku godzin zabrać widza w nieskrępowaną podróż po najodleglejszych zakątkach globu, w sam środek niesamowitych historii i wreszcie - naszych własnych emocji.
Klęska Obfitości
Klęska ObfitościFoto: mat. pras.

22- 24 listopada w Kinotece rozpocznie się  X edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych #HumanDOC. Będzie to niezwykłe wydarzenie dla fanów kina, bowiem Festiwal #HumanDOC to blisko 30 zaangażowanych społecznie dokumentów - pięknych obrazów, poruszających historii, których siłą jest nieuchronna świadomość realności przedstawianych zdarzeń. Do tego aż dziewięć spotkań z filmowcami z Polski i zza granicy. Zobacz siedem powodów dla których warto uczestniczyć w Festiwalu #HumanDOC.

Na rozkaz prezydenta

- Czuliśmy, że uzyskując dostęp do gliniarzy zamieszanych w zabójstwa będziemy mogli lepiej zrozumieć uzasadnienie masowego zabijania - powiedział w rozmowie z Festiwal HumanDOC reżyser James Jones (dwie nagrody Emmy), który razem z Olivierem Sarbilem (nagroda Emmy za świetne zdjęcia) stworzył doskonale oceniany obraz „Na Rozkaz Prezydenta/On the President's Orders".

Ten dokument to porywająca historia krwawej kampanii prezydenta Duterte przeciwko handlarzom narkotyków i narkomanom na Filipinach, widziana z bardzo bliska, dzięki bezprecedensowemu wręcz dostępowi do obu stron konfliktu – policji w Manili oraz zwykłej rodziny ze slumsów.

Dlaczego filipińscy policjanci zmienili się w szwadron śmierci? Zapytajcie o to jednego z twórców dokumentu. Olivier Sarbil będzie gościem X edycji Festiwal HumanDOC. Spotka się z widzami w formule "Pytania i Odpowiedzi" po projekcji filmu oraz poprowadzi Mistrzowski Warsztat Reżyserii

Kifaru

Czy łza nosorożca może odmienić losy świata? Z pewnością odmieniła życie jednego z kenijskich rekrutów, który opiekuje się Sudanem, ostatnim męskim przedstawicielem gatunku nosorożca północnego na świecie. Które ze zwierząt wyginie jako kolejne, jeśli niczego nie zrobimy? Robi się późno... podejmijmy działanie, zanim stanie się na to za późno.
Pełnometrażowy dokument w reż. Davida Hambridge to zapis czteroletniej relacji między kenijskimi rangerami, a umierającym nosorożcem. Film pozwala widzom z bliska doświadczać radości i smutków związanych z ochroną dzikiej przyrody. Oglądamy tę historię oczami młodych Kenijczyków, którzy każdego dnia są świadkami powolnego wymierania tego niezwykłego gatunku.

 

Kibera: historia Slumsów

Slamsy to nie tylko śmieci i choroby. Jasne strony zwyczajnego życia, które toczy się tam przez większość czasu, przedstawia fotografik Don, mieszkaniec Kibery, gigantycznych slumsów w Nairobi, uchwytując w kadrze swojego aparatu te wszystkie momenty, które składają się na normalność. Jest tu miejsce dla lokalnych artystów, nauczycieli czy trenera boksu. Zdarzają się jednak momenty, jak podczas wyborów prezydenckich, w których frustracje i beznadzieja rodzą przemoc… Na podróż przez pełne spektrum emocji zabierze nas czeski reżyser Martin Pav. Po projekcji filmu „Kibera: historia slumsów/Vote for Kibera”, zapraszamy na spotkanie z reżyserem w formule „Pytania i Odpowiedzi”.

Przeskoczyć mur

Wolność nie ma narodowości. Młodzi Palestyńczycy, żyjący w cieniu ogromnego muru separacyjnego, także pragną jej doświadczyć. Symbolem ich walki o wolność stał się parkur i aparat fotograficzny, pozwalające w okolicznościach, w jakich przyszło im żyć, wyrazić siebie i własne pragnienia. Nie poddają się beznadziei, w myśl zasady, że jeśli człowiek znajdzie swój cel, jego życie zmienia się diametralnie. Zapraszamy na niezwykle poruszający obraz „Przeskoczyć mur/Hurdle”, w reż. Michael Rowley.

Klątwa obfitości

Na poszukiwanie równowagi między prawami człowieka i poszanowania dla ziemi a chciwością,zabierze widzów festiwalu Ewa Ewart  w obrazie „Klątwa Obfitości”, opowiadającym o problemie lokalnej społeczności i globalnym echu tych wydarzeń.
Nigdy wcześniej człowiek nie miał dostępu do tylu dóbr. Rozwój gospodarki  coraz trudniej jednak pogodzić z troską o zrównoważony rozwój. Przegranymi w tej walce stajemy się my sami. Żyjemy kosztem przyszłych pokoleń, powoli pozbawiając także i siebie środowiska koniecznego do przetrwania nas, ludzi, jako gatunku. Film zmusza do zadania sobie pytania, czy możemy zmienić nasze podejście do rozwiązań, które uznawane są przez niemal cały świat za jedyne właściwe?
Spotkanie z reżyserką, Ewą Ewart, odbędzie się tuż po projekcji filmu, w piątek 23 listopada.

Droga do raju

Przekształcenie naszego życia na ziemi w piekło jest kwestią czasu, jeśli nie podejmie się radykalnych działań, by temu zapobiec. Twórcom filmu nie chodzi jednak o to, by przez pesymistyczną, katastroficzną narrację, szerzyć strach. Tylko uzbrojeni w optymizm i nadzieję, możemy wszystko zmienić. Ocalić piękno, którego wciąż jeszcze tyle jest wokół nas. Wybierz się w podróż przez morza i oceany, by już na drodze do raju zachwycić się, tym co nas otacza.
Film „Droga do Raju/Map to the Paradise”, w reż. Danielle Ryan, Jamesa Sherwood'a, będzie filmem kończącym pokazy w Kinotece w ramach X MFFD #HumanDOC. Zapraszając na ten film, zapraszamy widzów jednocześnie do udziału w Gali wręczenia nagród dla najlepszego filmu polskiego, jak i zagranicznego, która odbędzie się 24 listopada o godz. 20.00 w Kinotece. Projekcja filmu odbędzie się tuż po wyłonieniu zwycięskich tytułów Festiwalu #HumanDOC.

Oko w oko z emocjami (i twórcami)

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, organizatorzy zaplanowali dla widzów oprócz pokazów aż dziewięć dodatkowych wydarzeń – rozmowy z twórcami, panele dyskusyjne oraz, co jest tradycją Festiwalu #HumanDOC, Mistrzowskie Warsztaty Reżyserskie. Te ostatnie poprowadzi Olvier Sarbil (
Warto dodać również, że Olivier Magis zaprosi widzów do spotkania z kreolską społecznością, która brawurowo przeciwstawia się światowym mocarstwom w próbie odzyskania swoich ziem, zaanektowanych pod bazy wojskowe. Czy w ogóle mają w tym starciu szanse?
 Zaś z Ewą Podgórską i Małgorzatą Wabińską, reżyserką i producentką Diagnosis – niezwykłego obrazu o mieście i jego mieszkańcach  porozmawiamy o stanie polskiego dokumentu, a reżyser Jonathan Durant („Naszą Ojczyzną Jest Pamięć”) przypomni o polskich uchodźcach w Afryce. Trzydniowe spotkanie z dokumentem zakończy gala rozdania nagród oraz polska premiera przepięknego i ważnego dokumentu – „Droga do Raju”, w reżyserii Danielle Ryan i Jamesa Sherwood’a.

Zobacz więcej na temat: dokument