Splat!FilmFest 2022 - festiwal dla fanów dreszczowców

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 13:18
Wielkimi krokami zbliża się 8. odsłona święta horroru.
Plakat SplatFilmFest 2022
Plakat Splat!FilmFest 2022Foto: Maciej Kamuda/Splat!FilmFest

Nad Polskę nadciąga właśnie huragan horroru, szaleństwa i dziwności. Festiwal najnowszego kina gatunkowego Splat!FilmFest wraca i jak zwykle nie bierze jeńców. W programie prawie 30 najlepszych, najkrwawszych i najstraszniejszych filmów pełnometrażowych, jakie w tym roku wywoływały popłoch i panikę na światowych festiwalach. Strach zbliża się w tym roku wielkimi krokami do dwóch polskich miast: Warszawy i Wrocławia w dn. 26-30 października, a potem zagości też w sieci: edycja online Splat!FilmFest odbędzie się w 3-13 listopada.


Plakat Splat!FilmFest 2022 autorstwa Macieja Kamudy


Strach i terror

Fani niekontrolowanej makabry na pewno ucieszą się z powrotu Terrifiera, klauna-mordercy, przy którym Pennywise wygląda jak dziecinna igraszka. "Terrifier 2" (to polska premiera długo wyczekiwanego sequela) przeraża w uwielbianej przez festiwalowych widzów sekcji "Strach i terror". Nie jest to film dla tych, którzy mają słabe nerwy, bo po seansie można nabawić się koulrofobii. W tej flagowej sekcji festiwalu znalazły się m.in. takie perły jak: "Zalava" (irański horror, w którym najbardziej przeraża potęga zabobonów), "Czarne okulary" (po wieloletniej przerwie powrót mistrza giallo, Dario Argento), "Rodzinna kolacja" (austriacka perełka o pulchnej i zakompleksionej nastolatce), "Candy Land" (czerpiąca z tradycji kina exploitation krwawa historia o mordercy zabijającym grupę sex-workersów), "Saloum" (senegalska rewelacja, z której dumny byłby nawet Quentin Tarantino), "Świniobijca" (pełen przemocy i wynaturzenia film o kanadyjskim seryjnym mordercy ze świetną rolą Jake'a Buseya) czy "Svetlonoc" (nagrodzona na festiwalu w Locarno opowieść o współczesnych wiedźmach).

TERRIFIER 2 Official Trailer (2020) Horror Movie / YouTube: Movie Trailers Source


Strasznie i śmiesznie

Na Splat!FilmFest jest nie tylko potwornie, choć to specjalność festiwalu. Najlepszych dowodem na to jest sekcja "Strasznie i śmiesznie", w której królują filmy przełamujące grozę czarnym jak głębia kosmosu humorem. W niej zobaczycie m.in. świetne "Cięcie!", w którym ekipa filmowa kręci niskobudżetową produkcję o zombie i staje się celem prawdziwych zombie (film otwarcia tegorocznego festiwalu w Cannes), pokręconą "Sissy" - o influencerce, która jedzie na wieczór panieński dawnej przyjaciółki, sprawy oczywiście szybko wymykają się spod kontroli, a krew leje strumieniami, oraz "Podano panią Campbell" - najnowsze dzieło zrealizowane pod szyldem wytwórni TROMA (z Lloydem Kaufmanem w jednej z ról).

COUPEZ ! Bande Annonce Teaser (2022) Romain Duris / YouTube: Allociné | Bandes Annonces


WTF

W słynnej już sekcji "WTF" w tym roku Splat!FilmFest znów zaprezentuje filmy, które najlepiej skwitować można "WTF?". "Naszprycowani robakami" (jeden z najobrzydliwszych filmów tej edycji), "Niewiarygodne, ale prawdziwe" (najnowsze dzieło Quentina Dupieux, tym razem o podróżach w czasie), "Niania" (o mizoginie, który postanawia zostać feministą, a to wszystko w technicolorze) i wysmakowana estetycznie, utrzymana w tonacji pudrowego różu, kilka dni temu nagrodzona tytułem Najlepszego Filmu na Fantastic Fest "Pieta" (w reżyserii Eduardo Casanovy, który zadebiutował na Splat!FilmFest w 2017 r. świetnie przyjętymi "Ciałami").

All Jacked Up and Full of Worms | Official Trailer / YouTube: Cinedigm


Dokumenty

Rzeczywistość czasami jest dziwniejsza niż fikcja. Wspaniale widać to w sekcji DOKUMENTY, w której znalazł się film "I tak to się żyje na tej wsi". Opowiada historię, którą mogliby wspólnie napisać David Lynch i komicy z grupy Monty Pythona, tyle że wydarzyła się naprawdę. To opowieść o farmerze, który latami nagrywał domowe filmy. Co w tym dziwnego? Wszystko, są tu i sztuczne kościotrupy, i ciała zmarłych rodziców, i wariackie układy taneczne. Oprócz tego, Splat!FilmFest pokaże też dokumenty "Żyjąc z laleczką Chucky" oraz "Historia metalu i horroru". W obu filmach przed kamerą usiadły największe gwiazdy kina grozy i mocnej muzyki.


Kultowe, krótkometrażowe i gościnny cykl "Najlepsze z najgorszych"

W programie znalazły się także filmy krótkometrażowe, kultowa polska "Obróbka skrawaniem" z 2001 uznawana za pierwszy polski film gore czy gościnny pokaz w ramach cyklu „Najlepsze z Najgorszych”, na którym pokazany zostanie murowany hit, czyli "Ptakodemia 3", w której zabójcze oraz zabójczo animowane orły znów zaatakują ludzkość, a twórcy dobiją ekologicznym przesłaniem.

Wszystkie informacje na temat programu znajdziecie na stronie www.splatfilmfest.com.

 

 

mat. prasowe, AŚ

Zobacz więcej na temat: horror