Jak zabezpieczyć swoje przelewy internetowe?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 09:40
Przelewanie pieniędzy z konta przez internet: tanie, szybkie i wygodne, ale… czy bezpieczne? Jak ustrzec się przed hakerami, którzy tylko czyhają na nasze pieniądze, niezależnie od przelewanych kwot?
Audio
  • Jak zabezpieczyć transakcje internetowe - rozmowa w Czwórce

Żeby zwiększyć bezpieczeństwo naszych funduszy i operacji finansowych w sieci, strony internetowe, należące do banków, są szyfrowane. – Jest to tak zwane bezpieczne szyfrowanie SSL – mówi Łukasz Rostkowski, informatyk. – Hasła są ustalane indywidualnie przez klienta banku. Im więcej znaków indywidualnych zawiera takie hasło, tym jest trudniejsze do złamania, a połączenie jest bezpieczniejsze.

Warto też pamiętać, by swój komputer zaopatrzyć w skuteczny program antywirusowy, a do banku logować się wyłącznie przez strony do których mamy zaufanie, a nie klikając w przypadkowe, wyświetlające się reklamowe okienka. – Hakerzy mogą podsyłać nam linki, które nie odnoszą do stron banku, ale łudząco je przypominają – ostrzega Rostkowski.

Mimo wszelkich możliwych zabezpieczeń, jakimi możemy obwarować nasze przelewy, pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi, czyli możemy się pomylić. Jeśli jednak wyślemy do odbiorcy przelewu niewłaściwą kwotę, albo zamienimy cyfry w numerze konta, na które przelewamy pieniądze, bank raczej nam nie pomoże. – Bank powie, że przecież przelew został zlecony prawidłowo  – mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera, ale dodaje, że to nie znaczy, ze jesteśmy bezradni. – W przepisach prawa to się nazywa "bezpodstawnym wzbogaceniem". Swoich praw możemy wówczas dochodzić na drodze sądowej. Jeśli jednak adresat przelewu wyda pieniądze, które od nas "dostał", to nic nie będziemy mogli zrobić.

Pomylić się jednak wcale nie jest łatwo! Jak twierdzi reporterka Polskiego Radia, Ola Jasińska, w numerach konta są zawarte dwie cyfry kontrolne. Jeśli wpiszemy niewłaściwy numer konta, natychmiast wyskoczy nam komunikat z informacją o błędzie.

Więcej o bezpieczeństwie komputerowych przelewów dowiesz się, słuchając całej rozmowy z "Czwartego wymiaru".

(kd)

Czytaj także

Pomyliłeś się w przelewie? Zwrot może trwać kilka tygodni.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 08:40
Jeżeli zapomnimy zapłacić rachunek np. za telefon, to operator szybko o zaległościach nam przypomni. A co w przypadku, gdy wpłacimy za dużo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karty zbliżeniowe są za drogie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 08:22
Bezstykowe karty są już na rynku, tylko niewiele punktów chce je akceptować, bo prowizje banków są dla nich zbyt wysokie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oszczędzać, aby nie stracić

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 15:30
Polacy zgromadzili już ponad bilion złotych oszczędności. To dużo, ale tempo ich przyrostu maleje. Co zrobić, aby oszczędności przynosiły zyski?
rozwiń zwiń