Urodziny skoczków narciarskich (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2010 08:35
Sportowy Kalendarz Biograficzny Radia Euro - 31 maja 2010

W dzisiejszym Sportowym Kalendatrzu Biograficznym Radia Euro postanowiłem przypomnieć sylwetki dwóch skandynawskich skoczków narciarskich, z których pierwszy zabłysnął jak meteor na światowych skoczniach, zaś drugi jest przykładem soportowego Matuzalema.

31 maja 1975 roku urodził się Toni Nieminen, fiński skoczek narciarski. W sezonie 1991/92 wydawało się że przez długie lata będzie królował na światowych skoczniach. Zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, był najlepszy w Turnieju Czterech Skoczni oraz zdobył złoty i brązowy medal igrzysk olimpijskich w Albertville.
Był pierwszym na świecie zawodnikiem, który oddał ponad dwustumetrowy skok. Tak wielkie sukcesy tego wówczas 17-latka, nieco przewróciły mu w głowie i jak to często bywa...  kolejne sezony nie były już dla niego tak udane.

W sumie wygrał tylko 8 konkursów Pucharu Świata, a mogło ich być znacznie więcej...

Nieminen od 6 lat już nie skacze, a jego sukcesy to historia, za to młodszy od niego zaledwie o rok norweski skoczek narciarski - Roar Ljokelsoey pojawiał się na skoczniach aż do marca tego roku, kiedy to oddał ostatni skok w Planicy.

W zawodach Pucharu Świata występował przez 17 lat.

W 2004 i 2005 roku zajmował drugie miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jest dwukrotnym indywidualnym mistrzem świata w lotach narciarskich. Jego rekord długości skoku wynosi 230,5 metra.
Startował w czterech igrzyskach olimpijskich zdobywając dwa brązowe medale w Turynie. Na pierwszy krążek w konkursie indywidualnym w Mistrzostwach Świata musialczekać aż do 2007 roku, kiedy to zdobył 2 medale: srebrny i brązowy.

Wygrał 11 konkursów Pucharu Świata.

Ciekawe czy w ślady ojca pójdzie jego 6-letni syn? Gdyby tak się stało to byłby to pierwszy skoczek narciarski w historii o imeniu... Socrates.

1977 – urodził się Domenico Fioravanti, włoski pływak
1978 - zmarł Jozsef Bozsik, węgierski piłkarz (ur. 1925)
1983 - zmarł Jack Dempsey, amerykański bokser (ur. 1895)
1984 – urodził się Nate Robinson, amerykański koszykarz

Listę pozostałych sportowych jubilatów można znaleźć w Sportowym Kalendarzu Biograficznym Radia Euro

Eliminacje udanie przebrnęli Kamil Stoch i Stefan Hula, a udział w konkursie miał zapewniony Adam Małysz.

Skoki: Anders Jacobsen wygrał, Małysz 6.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2010 16:03
Anders Jacobsen wygrał konkurs lotów narciarskich w niemieckim Oberstdorfie. Norweg okazał się lepszy od Słoweńca Roberta Kranjca oraz swojego rodaka Johana Remena Evensena.

Amman oddał skoki na 139,5 i 135 metrów, czym zdeklasował rywali. Najlepszy z Polaków Łukasz Rutkowski był 13.

Gregor Schlierenzauer wygrał konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich, który odbywa się na mamuciej skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf.

Sportowy Kalendarz Biograficzny Radia Euro - 14. lipca 2010.