91. rocznica urodzin Jerzego Beka

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 01:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 20 stycznia 2013.

Bohater dzisiejszego odcinka Sportowego Kalendarza Biograficznego Czwórki urodził się 20 stycznia 1922 roku. Największe sukcesy święcił zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej. Będąc kolarzem Łódzkiego Klubu Sportowego i Włókniarza Łódź, zdobył 17 tytułów mistrza Polski w różnych konkurencjach w latach 1947-56. Specjalizował się w torowym sprincie oraz wyścigu na 4 km na dochodzenie indywidualnie. Nie obce były mu także wyścigi przełajowe, w których dwukrotnie stawał na podium mistrzostw kraju.
Zawsze marzył o sukcesach na igrzyskach olimpijskich ale to niestety mu sie nie udało, mimo że swoją karierę kontynuował przez długie lata scigajac się jeszcze w wieku 37 lat. Po zakończeniu kariery sportowej zajął się pracą trenerską, licząc że jego podopieczni spełnią jego marzenia.
I to się udało - kolarski talent odziedziczyli bowiem po nim synowie: Jaroslaw i Andrzej, a ten ostatni  został brązowym medalistą olimpijskim podczas igrzysk w Monachium w 1972 roku, startując w niemal zupełnie zapomnianej dziś konkurencji... tandemów, czyli rowerów dwuosobowych, na którym jeździł w parze z Benedyktem Kocotem. Jest to jedyny medal zdobyty przez polskich zawodników w konkurencji tandemów w historii igrzysk olimpijskich.
Jerzy Bek zmarł w 2003 roku w wieku 81 lat.