Najlepsi scrabbliści świata w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 08:15
12 października w Warszawie rozpoczynają się mistrzostwa świata w scrabble.
Audio

W dniach 12-16 października 2011 roku 116 najlepszych na świecie zawodników scrabble, reprezentujących 40 krajów, będzie rywalizować w Warszawie o tytuł mistrz świata. Oprócz tytułu dla zwycięzcy przewidziano niebagatelną nagrodę - 20 tys. dolarów...


Tegoroczne mistrzostwa to pierwsze tego typu rozgrywki w Polsce. - To niesamowity moment, bo dotychczas wszystkie takie imprezy odbywały się w strefie anglojęzycznej, np. w Wielkiej Brytanii - tłumaczy Krzysztof Sporczyk z Polskiej Federacji Scrabble.

Aktualnym mistrzem świata w scrabble jest zawodnik z Tajlandii, ale teraz wszystko może się zmienić, bo chrapkę na ten prestiżowy tytuł mają także Polacy. - Mamy graczy, którzy zajmują się grą w wersji angielskiej, spośród nich wyłoniono reprezentację naszego kraju - tłumaczy Tomasz Zwoliński, wielokrotny mistrz Polski w scrabble, który jednak szanse rodaków na zwycięstwo określa jako "iluzoryczne". - Ja przestałem grać w scrabble po angielsku, bo doszedłem do wniosku, że nigdy nie będę w stanie myśleć w tym języku. Tego się trzymam.

Historia mistrzostw świata w tej popularnej na całym świecie grze planszowej sięga 1991 roku kiedy to w Londynie po raz pierwszy rywalizowano o tytuł. Od tej pory co dwa lata odbywają się mistrzostwa świata. Polska jest pierwszym krajem z Europy kontynentalnej, który organizuje mistrzostwa świata w tej jednej z najpopularniejszych gier planszowych świata.  

Zawodnicy będą rywalizować w anglojęzycznej wersji scrabble. Tytułu z 2009 roku broni Pakorn Nemitrmansuk z Tajlandii. W rywalizacji nie zabraknie także Polaków. Nasz kraj będzie reprezentować 3 zawodników: Bartosz Pieta, Wojciech Usakiewicz oraz Rafal Dominiczak.

Zawodnicy rozegrają łącznie około 4000 partii i ułożą ponad 120 000 słów.


Dotychczasowi mistrzowie świata w scrabble:

1991 - Peter Morris (USA)
1993 - Mark Nyman (Wielka Brytania)
1995 – David Boys (Kanada)
1997 – Joel Sherman (USA)
1999 – Joel Wapnick (Kanada)
2001 – Brian Cappelletto (USA)
2003 – Panupol Sujjayakorn (Tajlandia)
2005 – Adam Logan (Kanada)
2007 – Nigel Richards (Nowa Zelandia)
2009 – Pakorn Nemitrmansuk (Tajlandia)


Darek Matyja (na podstawie materiałów prasowych)

Czytaj także

Nie wszystko złoto - o meczu 9. kolejki Ekstraklasy i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 08:38
Wiele się działo w sporcie w miniony weekend - Tomek Burnos i Darek Matyja komentują najważniejsze wydarzenia sportowych aren ostatnich dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wszystko złoto - Po co ta Korea?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 08:38
Piłkarska reprezentacja Polski w piątek rozegra mecz wyjazdowy z Koreą Południową. Czy ten sparing przyniesie więcej korzyści czy strat?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wszystko złoto - azjatyckie wyprawy Radwańskiej i piłkarzy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 08:15
Tomek Burnos i Darek Matyja komentują wydarzenia sportowe weekendu, m.in. występ Agnieszki Radwańskiej w Pekinie, mecz piłkarzy z Koreą oraz mistrzostwa świata żużlowców.
rozwiń zwiń