12 września 1913 roku orodził się jeden z najwybitniejszych lekkoatletów w historii - Amerykanin James Cleveland Owens, znany kibicom jako Jesse Owens. Skąd wzięło się jego imię? Otóż z przypadku... Gdy mały Owens rozpoczynał szkolną edukację nauczyciel zapytał go jak ma na imię, a skromny i nieśmiały chłopiec cichutko wymamrotał pierwsze litery swoich imion "J" "C" (od James Cleveland)i tak już zastał Jessim na zawsze...
Czym szczególnym zasłynął Owens, że do dziś jest jednym z najbardziej znanych sportowców w historii? Największe sukcesy osiągał podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku, czym do białej gorączki doprowadzał kanclerza Niemiec - Adolfa Hitlera. Na berlińskim stadionie zwycięzał w aż czterech konurencjach: biegach na 100 metrów (w finale miał czas 10,3 s) i 200 metrów (to dołożył jeszcze rekord świata - 20,7 s), sztafecie 4 x 100 metrów (także z nowym rekordem świata) oraz w skoku w dal (8,06 cm). O klasie Owensa najlepiej świadczy fakt, że mimo iż od berlińskich igrzysk minęło już 75 lat to jego wynik z finału konkursu skoku w dal wciąż dawałby przepustke do udziału w najlepiej opłacanych mityngach lekkoatletycznych.
Olimpijska legenda głosi, że swoimi wynikami w Berlinie oraz tym że pokonał bezproblemowo wszystkich przedstawicieli białej rasy, tak rozsierdził Hitlera, że ten uciekał z trybun aby nie gratulować Amerykaninowi. Nie jest to jednak do końca prawda... Przez kilka pierwszych dni Hitler faktycznie zapraszał do swojej loży wybranych mistrzów olimpijskich co jednak zostało uznane przez MKOl za naruszenie zasad rywalizacji i kanclerzowi zabroniono kontynuowania tej praktyki. Tym faktem faktem Hitler raczej się nie przejął gdyz uchroniło go to przed aż czterokrotnym składaniem gratulacji Owensowi.
O ironio w olimpijskich sukcesach Owensa duży wkład mieli właśnie... Niemcy. A konkretnie Adi Dassler bo własnie w wyprodukowanych przez jego firmę butach amerykański fenomen zdobywał kolejne tytuły.
Wielka kariera Owensa zaczęła się jednak jeszcze przed berlińskimi igrzyskami. W 1935 roku popisał się nie lada wyczynem. W ciągu zaledwie 45 minut ustanowił aż 6 rekordów świata, a jego rezultat w skoku w dal (8,13 m) przetrwał jako rekord ponad 25 lat. Po igrzyskach w Berlinie mając niespełna 27 lat postanowił zakończyć karierę sportową i został działaczem ruchu na rzecz praw Murzynów w Stanach Zjednoczonych.
Zmarł 31 marca 1980 roku w wieku 67 lat.
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 12 września 2013
1913 - urodził się Jesse Owens, amerykański lekkoatleta, sprinter (zm. 1980)
1934 - urodził się Glenn Davis, amerykański lekkoatleta, płotkarz (zm. 2009)
1947 - urodził się Stefan Hula, polski narciarz, specjalista kombinacji norweskiej
1949 - urodziła się Irina Rodnina, rosyjska łyżwiarka figurowa
1959 - urodził się Algimantas Šalna, litewski biatlonista
1969 - urodził się Željko Milinovič, słoweński piłkarz
1971 - urodził się Oscar Camenzind, szwajcarski kolarz szosowy
1972 - urodził się Anders Aukland, norweski biegacz narciarsk
1973 - urodził się Andrzej Jasiński, polski piłkarz
1974 - urodził się Nuno Valente, portugalski piłkarz
1975 - urodził się Evanilson, brazylijski piłkarz
1976 - urodziła się Jolanda Čeplak, słoweńska lekkoatletka, biegaczka
1980 - urodził się Yao Ming, chiński koszykarz
1983 - urodził się Tom Geissler, niemiecki piłkarz
1984 - zmarł Yvon Petra, francuski tenisista (ur. 1916)
1986 - urodziła się Kamila Chudzik, polska lekkoatletka
1987 - urodziła się Jarosława Szwedowa, rosyjska tenisistka
Darek Matyja