Moc muzyki, klasyka literatury - Czwórka poleca się na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 14:59
Zaproszamy na kolejną odsłonę "Definicji brzmienia" - serii dokumentalnej Kamila Jasieńskiego i Norberta Borzyma, będziemy się uczyć do matury, i sprawdzimy, jak zostać analitykiem danych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Maglara

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 - Definicja brzmienia - 2.odcinek serii dokumentalnej Kamila Jasieńskiego i Norberta Borzyma z Czwórki, prezentującej w niestandardowy sposób gatunki muzyki elektronicznej od techno, przez trance i electro, a na triphopie kończąc. Każdy z odcinków mini serii opowiada historię jednego gatunku z uwzględnieniem czasu, miejsca i okoliczności w jakich się on narodził. W drugim odcinku - techno. Dlaczego techno zrodziło się w Detroit? Kto odpowiadał za stworzenie tego brzmienia? Kiedy techno trafiło do Europy? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w najnowszym odcinku Definicji Brzmienia, do obejrzenia na stronie Czwórki.

Stacja Kultura 10.00-12.00 - w Powtórkach do matury - historia sztuki: budowa dzieła sztuki,  czyli jak wykonać analizę dzieła plastycznego i nie tylko. Podpowiada Ewelina Chwiejda, historyk sztuki, autorka bloga maturazhistoriisztuki.pl.

Dajesz radę 14.00-15.00 - w każdy czwartek przedstawiamy inne zawody i rozmawiamy o ścieżkach kariery. Tym razem porozmawiamy z analitykiem danych: obecnie zbierane są gigantyczne ilości danych. Dotyczą nie tylko wydarzeń takich jak pandemia, ale też zwyczajów konsumpcyjnych, aktywności obywateli w terenie, w internecie - w końcu wiele aplikacji i urządzeń ma funkcję zbierania o nas pewnych informacji. Jak zostaje się analitykiem danych?

Strefa prywatna 20.00-21.30 - #3lataw1dzień, czyli akcja powtórek dla maturzystów. Gościem audycji będzie Paulina Urbańczyk, która o sobie pisze tak: "Jestem Panią od literatury i sztuki. Niektórzy Maturzyści uważają, że jestem świetną nauczycielką lub też, że powinnam dostać Nobla za pomysły i charakter. Od 5 lat organizuje duże wydarzenia zwane #3lataw1dzień, podczas których razem z egzaminatorami maturalnymi powtarzamy z maturzystami wszystkie najważniejsze treści obowiązkowe. To bardzo intensywne maratony. Motywujemy i dajemy MOC przed maturą :)".

Pogłos 22.00-00.00 - Hot16Challenge2, czyli najnowsze internetowe wyzwanie, z którym w trakcie pandemii mierzą się polscy raperzy. Hot16challenge polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji, które mają stworzyć swój kawałek w 72 godziny. Druga edycja legendarnej rapowanej akcji to nie tylko nagrywanie muzyki, ale również pomoc w walce z koronawirusem. Zaprasza Jakub Chuptyś, czyli Gargamel.

Literatura:

Godz. 8.30 W Kąciku literackim polecamy interpretację wiersza "Do przyjaciela" Jana Kochanowskiego w wykonaniu Vienia.

Godz. 8.35 Książka w Czwórce: "Mikrotyki" Pablopavo czyta Olaf Lubaszenko.

Godz. 10.45 - "333 Popkultowe rzeczy... lata 90." - fragmenty swojej książki czyta w Bartek Koziczyński: dziennikarz muzyczny, autor piątkowej audycji Rock Blok, autor książek o tematyce muzycznej, kulturalnej i społecznej.

Godz. 15.40 - zapraszamy do wysłuchania 11. odcinka radiopowieści Witolda Gombrowicza "Ferdydurke" w adaptacji Anny Borkowskiej, reżyserii Waldemara Modestowicza, w wykonaniu m.in. Jarosława Gajewskiego, Wiesława Michnikowskiego, Włodzimierza Pressa, Sławomira Packa, Wojciecha Malajkata, Piotra Adamczyka.  *** mat. pras./kd

Czytaj także

Żonglowanie. Sprawdź, jak może ci pomóc

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 13:00
Żonglowanie jest postrzegane jako czynność, która nie przynosi żadnych korzyści dla naszego ciała i umysłu. Tymczasem dowiedziono, że ma wpływ na wzmożoną pracę mózgu i na osiąganie lepszych wyników w nauce.  
rozwiń zwiń