Pogotowie treningowe. Jak ćwiczyć w czasie izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 12:19
- W "Pogotowiu treningowym" najbardziej niesamowite jest to, że robimy to razem. Wzajemnie się wspieramy, motywujemy, spędzamy razem czas i wspólnie cieszymy się tą inicjatywą - mówią organizatorki Ilona Brusiło i Aleksandra Sulej-Dąbrowska.
W Czterech porach roku powiemy m.in. o tym, jak ćwiczyć w domu
W "Czterech porach roku" powiemy m.in. o tym, jak ćwiczyć w domuFoto: Shutterstock/Syda Productions

Taniec 1200.jpg
Taniec - ćwicz ciało i umysł w jednym czasie

Pogotowie treningowe powstało na początku okresu pandemii. - Koronawirus uświadomił nam, że tracimy kontakt z ludźmi, zamykają się nie tylko kluby fitness, ale przede wszystkim lasy i parki. Jedyną przestrzenią do treningów pozostał więc nasz dom - mówiła Ilona Brusiło. Jak przekonywała zaś Aleksandra Sulej-Dąbrowska, okazało się też, że sytuacja jest trudna, i bez wsparcia się nie obejdzie. - I przede wszystkim, nie tylko my się w niej znalazłyśmy. Więc postanowiłyśmy podzielić się naszą energią z podopiecznymi, a także czerpać energię od nich. To bardzo motywujące - mówiła współorganizatorka przedsięwzięcia.

Posłuchaj
16:47 _PR4_AAC 2020_06_19-09-14-49_CZWÓKA__Rozbiegani.mp3 O swoich projektach sportowych opowiadają Ilona Brusiło i Aleksandra Sulej-Dąbrowska (Rozbiegani/Czwórka) 

Jak przekonują goście Czwórki do ćwiczeń w domu nie trzeba mieć wcale drogiego sprzętu i wymyślnych konstrukcji. Wystarczy odrobina pomysłowości. - Zwykły szalik, paski, sznurki, ale i smycze dla psa, czy kuchenne ściereczki świetnie się sprawdzą, by urozmaicić treningi, i to na różnych poziomach trudności - mówiły. - Można je podczepiać pod drzwi balkonowe, albo obciążać nasze ciało, trenując właściwie każdy mięsień. Efektem jest nie tylko lepsza kondycja i sprawność, ale też… wyfroterowana podłoga - żartowały organizatorki.

Czytaj także: Pokonaj stres. Ćwicz, by zyskać opanowanie

Ich treningi opierają się na konkretnym planie. - Każda jednostka treningowa z czegoś wynika, nie ma elementów przypadkowych. Jako trener patrzę na grupę i dostosowuję ćwiczenia do potrzeb i możliwości tej grupy w taki sposób, by każda z moich podopiecznych mogła je wykonać i na tym zyskać - tłumaczyła Ilona Brusiło. - Pracujemy nad naszym ciałem także funkcjonalnie, bo piękne ciało to nie tylko "kaloryfer" z przodu, ale też silne mięśnie głębokie. Pamiętamy o mobilizacji i rozciąganiu po treningu.

Czytaj także: Karolina Erdmann serwuje trening na trudny czas 

A jak tłumaczyła Aleksandra Sulej-Dąbrowska, nawet w czasie domowych ćwiczeń, warto też pamiętać o diecie. - Chodzi o to, by przestrzegać podstawowych zasad żywienia i radzić sobie z produktami, które mamy w lodówce - tłumaczyła ekspert. - Jak się okazało nawet z mrożonek można zrobić fajne, wartościowe danie, którym naje się cała rodzina, a które nie wymaga spędzania wielu godzin w kuchni. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Ilona Brusiło, Aleksandra Sulej-Dąbrowska (inicjatywa "Mamy ruszamy", "Pogotowie treningowe")

Data emisji: 19.06.2020

Godzina emisji: 09.15

kd/pj