Bądź jak Harry Potter. Zacznij grać w quidditcha!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 18:00
Kafel, tłuczek, znicz - to niezbędne elementy tej zabawy. Potrzeba jeszcze siedmiu graczy i już można rozpocząć mecz quidditcha - ulubiony sport Harry'ego Pottera.
Audio
  • Jak gra się quidditcha i czy zawodnicy naprawdę uczą się latania na miotle? (Się mówi/Czwórka)
Popularność uniwersyteckich rozgrywek w Ameryce przyczyniła się do powstania w 2007 roku Intercollegiate Quidditch Association. Obecnie narodowe ligi quidditcha posiadają m.in. Wielka Brytania, Meksyk, Francja, Włochy, Australia i Polska
Popularność uniwersyteckich rozgrywek w Ameryce przyczyniła się do powstania w 2007 roku Intercollegiate Quidditch Association. Obecnie narodowe ligi quidditcha posiadają m.in. Wielka Brytania, Meksyk, Francja, Włochy, Australia i PolskaFoto: PAP/APA/GEORG HOCHMUTH

Tym, czym piłka nożna jest dla mugoli, tym dla czarodziejów z Hogwartu jest quidditch. "Sport na miotłach" z kart powieści trafił teraz na murawę i można go uprawiać także w naszym kraju.

- Chodzi o to, by złapać "znicz". W filmie o Potterze to była piłeczka ze skrzydełkami, u nas jest to osoba, która z tyłu spodenek ma przyczepioną długą skarpetę ze "zniczem" właśnie - tłumaczą członkowie drużyny Warsaw Marmaids i zdradzają, dlaczego Amerykanie w quidditcha grają na miotłach, a Europejczycy na rurkach PCV. W audycji podpowiadamy też, co należny zrobić, żeby zacząć uprawiać ten czarodziejski sport.

***

Tytuł audycji: "Się mówi"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Stanisław Iskorotniski, Marian Dziubak (Warsaw Marmaids)

Data emisji: 15.03.2016

Godzina emisji: 15.00

kul/ei

Czytaj także

"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:50
- Znajdziemy tu misterną konstrukcję różnych wątków, które układają się w spójną i uniwersalną całość - przekonują pasjonatki literatury z Bibliocreatio. - "Lalka" to jedna z niewielu lektur, które się nie zestarzały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Droga 816". Książka - improwizacja o wschodzie Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:50
- "Nadbużanka" swoją wyjątkowość zawdzięcza położeniu. To granicą i przedmurze oddzielające Unię Europejską od nie-Unii, "nasze" od "ich", "tam" od "tu" - mówi Michał Książek, autor "Drogi 816".
rozwiń zwiń