Festiwal MIASTOmovie już w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 16:07
Festiwal MIASTOmovie to projekt, w którym film dokumentalny stanowi punkt wyjścia do rozmowy o mieście, refleksji na temat architektury, urbanistyki i wyzwań współczesnych organizmów miejskich. Dwunasta edycja festiwalu obędzie się już w tym tygodniu. We Wrocławiu nie zabraknie Czwórki, która objęła patronat medialny nad wydarzeniem.
We Wrocławiu odbędzie się 12. edycja Festiwalu MIASTOmovie
We Wrocławiu odbędzie się 12. edycja Festiwalu MIASTOmovieFoto: Shutterstock/Liya_Blumesser

Festiwal łączący film z miastem

Tematem przewodnim festiwalu MIASTOmovie będą osoby, które są odpowiedzialne za powstawanie i funkcjonowanie miast. Organizatorzy chcą pokazać istotne role, które w procesie urbanizacji odgrywają inżynierowie, urzędnicy, konstruktorzy czy budowlańcy. Całe wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.


Posłuchaj
19:54 czwórka stacja kultura 24.09.24 19.11.mp3 Anna Bieliz o festiwalu MIASTOmovie (Stacja kultura/Czwórka)

 

Wydarzenie jest połączeniem seansów filmowych z dyskusją o szerokim pojęciu, jakim jest miasto. - Festiwal otwieramy filmem, który w centralnym punkcie stawia postać inżyniera Petera Rice'a. Jest osobą odpowiedzialną za gmach opery w Sydney czy paryskie Centre Pompidou. W tym filmie przedstawiony zostanie proces powstawania projektu budynku francuskiego muzeum - wyjaśnia Anna Bieliz, dyrektorka artystyczna wydarzenia. - Cały festiwal jest poświęcony zawodom i profesjom osób, które odpowiadają za to, jak funkcjonują miasta.

Zmiany klimatu a życie w mieście

Rozmowy będą się odbywać na wiele różnych tematów, które w mniejszym lub większym stopniu związane są z głównym motywem imprezy. Jak przyznaje dyrektorka artystyczna festiwalu, zmiany klimatu mają bardzo duży wpływ na to, jak żyje się w mieście. - Kwestie zmian klimatycznych i powodzi na pewno zostaną poruszone. Ważną rolę w projektowaniu budynków oraz infrastruktury odgrywają inżynierowie i inżynierki - stwierdza Anna Bieliz. - W ostatnich dniach, w kontekście powodzi, najbardziej słyszy się o systemach inżynieryjnych. To będzie jednym z tematów dyskusji podczas festiwalu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MIASTOmovie (@miastomovie)

Festiwal MIASTOmovie jest zawsze profilowany i dostosowany do miejsca, w którym się odbywa. Nieważne, jaki byłby główny temat, kwestia zmian klimatycznych jest zawsze obecna - mówi gościni Kasi Dydo. - W zeszłym roku naszym hasłem były "niedoskonałości" w kontekście miejskiej roślinności, która bardzo wpływa na, między innymi, obniżenie temperatury.

Czytaj także:

Motyw powodzi podczas festiwalu

Województwo Dolnośląskie zostało bardzo mocno dotknięte przez ostatnią powódź. Wrocław, będący największym miastem w regionie, był dobrze przygotowany na nadejście fali wezbraniowej. Anna Bieliz zapowiada, temat powodzi, przygotowań oraz jej skutków będzie znaczącym elementem całego wydarzenia.

Dyrektorka artystyczna w audycji "Stacja kultura" mówi, że przychody za bilety na festiwalowe filmy zostaną przekazane dla ofiar klęski żywiołowej. - Cały dochód z biletów podczas festiwalu zostanie przekazany na składki charytatywne dla poszkodowanych w powodzi - deklaruje dyrektorka artystyczna. - W naszym klubie festiwalowym przez wszystkie dni będzie prowadzona zbiórka dla potrzebujących.

Festiwal MIASTOmovie odbędzie się we Wrocławiu od 25 do 29 września. Pełen program dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gościni: Anna Bieliz (dyrektorka artystyczna festiwalu MIASTOmovie)

Data emisji: 24.09.2024

Godzina emisji: 19.11

kajz

Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z kamerą w domu rodzinnym i historia o współuzależnieniu. Film "Moja siostra" Mariusza Rusińskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 11:22
Czy nagrywająca kamera w sercu domu szarganego problemami to droga do przezwyciężenia trudności? Film dokumentalny "Moja siostra" pokazuje, że to może się udać. Mariusz Rusiński, reżyser wspomnianego dokumentu, przedstawił w "Poranku Czwórki" kulisy i całą historię, która stoi za stworzeniem tego filmu.
rozwiń zwiń