Nowy elektroniczny system poboru opłat drogowych rusza 1 lipca

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 09:23
To jeden z największych projektów infrastrukturalnych ostatnich lat. Z jakimi kosztami muszą liczyć się kierowcy?
Audio

Zadaniem systemu jest zdalne pobieranie opłat od kierowców jadących po drogach krajowych, ekspresowych i autostradach pojazdami, których masa całkowita przekroczy 3,5 tony. Jeśli więc planujemy wakacje np. z przyczepą kempingową, opłaty mogą dotknąć także nas.

Cały projekt nazwano viaTOLL. Specjalne bramownice, których jest teraz 430, zainstalowano na 1600 km dróg. - Za pomocą czujników i fal radiowych bramy będą komunikwały się z urządzeniami viaBOX, które na przednich szybach samochodów muszą zainstalować kierowcy - opowiada reporter Czwórki, Paweł Pawlica.

Czym jest urządzenie pokładowe viaBOX i jak będzie przebiegać proces kontroli prawidłowego poboru opłat elektronicznych? - Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, wygląda jak paczka papierosów. Należy je przykleić na szybie samochodu. Urządzenie komunikuje się z bramownicami, bramownice wysyłają sygnał do centrum zarządzania, w ten sposób naliczana i pobierana jest opłata z przejechany odcinek drogi - wyjaśnia Krzysztof Gruszkowski z firmy wdrażającej system.

Pieniądze pobierane będą ze specjalnego konta każdego kierowcy, które można będzie doładowywać na stacjach benzynowych. Auto zarejestrujemy w 16 punktach obsługi klienta w całym kraju.

Artur Mrugasiewicz z GDDKiA przekonuje, że system będzie dużo sprawniejszy od odchodzącego systemu winietowego. - Nie ma takiej możliwości, że teraz ktoś będzie poruszał się bez winiety, ponieważ system sam sprawdzi czy opłata została uiszczona - podkreśla. Dodatkowe kontrole prowadziła będzie Inspekcja Transportu Drogowego, która dzięki nowym autom wyposażonym w czujniki zweryfikuje, czy samochody mają zainstalowane urządzenia viaBOX. Za brak urządzenia grozi kara w wysokości 3,5 tysiąca zł.

Wysokość opłaty za przejechany kilometr, jaką uiścić będą musieli kierowcy, zależy od kilku czynników: - Od jakości drogi, czy to autostrada, czy droga szybkiego ruchu lub krajowa, zależą od klasy emisji spalin pojazdu oraz od jego tonażu - mówi Gruszkowski. Obecnie stawki zaplanowano na poziomie od 20 do 50 gr za przejechany kilometr. Opłaty ruszą już 1 lipca.

Aby posłuchać całej audycji, kliknij w boksie "Posłuchaj", po prawej stronie artykułu.

pg

Czytaj także

E-myto dla ciężarówek

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 08:25
Dziś rusza rejestracja pojazdów w elektronicznym systemie opłat za przejazdy drogami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Remonty dróg po polsku

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 10:11
Polskie drogi i korki to temat wieczny. W Czwórce przyglądamy się temu, w jaki sposób przebiegają remonty i modernizacje tras.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie zdążą z budową autostrad na Euro 2012"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 22:37
Opinię taką wyraził Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa Wojciech Malusi
rozwiń zwiń