Emigra. Mały niszowy, ale ogólnoświatowy festiwal

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 14:26
- Po siedmiu latach Emigra zmienia swoje oblicze - mówi Agata Lewandowski, dyrektor festiwalu. - Dzięki współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury, Emigra z festiwalu filmowego staje się festiwalem interdyscyplinarnym - dodaje. 
Audio
  • Agata Lewandowski opowiada o festiwalu Emigra (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Mój epizod emigracyjny trwa od 30 lat, bo określam się jako warszawską berliniankę albo berlińską warszawiankę i w zależności od potrzeb jestem w jednym lub drugim mieście - zdradza gość Kasi Dydo. - Festiwal Emigra to jest idea oddolna właśnie Polaków z zagranicy. 

Dla Polaka z zagranicy pokazać coś w kraju to jest nobilitacja. My też mamy potrzebę, żeby przyjeżdżać do Warszawy i swoich miast - dodaje. 

Na Emigrę każdego roku z różnych miejsc świata przyjeżdża około 100 osób - filmowców i dziennikarzy. Festiwal jest dla nich pomostem między Polską w Polsce, a Polską za granicą, jak mówi Agata Lewandowski. 

Tematem 7. odsłony Enigmy jest "Polski twórca na emigracji". Festiwalowi towarzyszy konkurs, na który nadesłano 40 filmów z całego świata? Kto okaże się objawieniem tego roku? Kim są emigranci z Emigry? Jak filmy emigrantów w programie festiwalu połączono z literaturą? 

Festiwal trwa od 24 do 27 października. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agata Lewandowski (dyrektor festiwalu)

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 10.18

pj/ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Warszawa emigracja
Czytaj także

Zazdrość, zdrada, nielegalne związki. Życie pisarzy na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 18:30
Przełom XIX i XX wieku i Oni - niezwykli literaci: Prus, Sienkiewicz, Żeromski, Asnyk, Konopnicka, Orzeszkowa, Zapolska, Leśmian. Chciałoby się zapytać - co robili, kiedy nie pisali?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na emigracji. "Życie w dwóch rzeczywistościach"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 21:11
Wielu emigrantów żyje w rozdwojeniu – korzeniami tkwią w kraju przodków, ale swój dom i rodzinę budują tam, dokąd przyjechali.
rozwiń zwiń