Galerie na świecie: ikona paryskiego stylu i do muzeum śladem Harry'ego Pottera

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 22:04
Jak co tydzień wyruszamy w podróż po świecie w poszukiwaniu najciekawszych wystaw. Tym razem odwiedzimy Paryż, Los Angeles, Lizbonę i Toronto, gdzie zajrzymy do szafy jednej z pierwszych ikon masowej wyobraźni, sprawdzimy jak kultura Wschodu adaptuje się w słonecznym L.A., czym mogą się pochwalić największe w Kanadzie targi designu i gdzie w Lizbonie poukrywane są "Świstokliki".
Audio
  • Qudditch w Lizbonie i szafa królowej. Wystawy na świecie (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Plakat promujący wystawę "Metamorfozy" poświęconą postaci Marie-Antoinette w Concierge w Paryżu. Plakat promujący wystawę "Metamorfozy" poświęconą postaci Marie-Antoinette w Concierge w Paryżu.

Paryż, Concierge

Na początku naszej podróży wybierzemy się do Paryża, gdzie na wystawie "Metamorfozy" będziemy mieli okazję zobaczyć wszystkie twarze ikonicznej Marii Antoninie.

Na wystawie znajdziemy prawie 200 prac i historycznych dokumentów poświęconych tej postaci. Na ekspozycji znajdziemy fragmenty filmów, kostiumy z planów filmowych, a także nigdy wcześniej niepublikowana korespondencja z królową, prywatne akcesoria, czy list skazujący na śmierć XVIII-wieczną władczynię. Dlaczego cały świat oszalał na punkcie Marii Antoniny? Przekonajcie się o tym odwiedzając paryskie muzeum Concierge.

Los Angeles, The Broad

W Los Angeles trwa wystawa fotograficzna artystki irańskiego pochodzenia Shirin Neshat. Tytuł "Znów powitam słońce" zaczerpnięty jest z wiersza irańskiej poetki Forough Farrokhzad. Na co dzień mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Zajmuje się wideo-artem, fotografią, jest także producentką, reżyserką i scenarzystką filmową. 

Na wystawie znajdziemy aż 230 fotografii i osiem instalacji wideo, które stanowią dużą część jej ponad 30-letniego dorobku zawodowego. Dla tych, którzy nie mogą odwiedzić Los Angeles jest alternatywa. Wystawę można zobaczyć za pośrednictwem internetu na stronie SCI-Arc Channel. 

Lizbona, Pavilhão de Portugal

Zajrzeliśmy też do Lizbony, która na jakiś czas zamieniła się w miasto nie dla Mugoli. "Harry Potter Exhibition" - wędrująca wystawa swój kolejny przystanek ma właśnie w Portugalii. Tam, w Pawilonie Portugalii znajdziemy tysiące oryginalnych kostiumów i rekwizytów z planu, salę główna Hogwartu, chatka Hagrida, czy pokój wspólny Gryfonów, a to tylko niektóre z licznych atrakcji. - Rozegramy tam m.in. turniej Quidditcha, a na lekcji zielarstwa nauczymy się, jak przesadzić Mandragorę - mówiła Ada Janiszewska.

Czego jeszcze będziemy mogli spróbować w ramach magicznego świata Harry'ego Pottera? Więcej na ten temat mówiła w nagraniu kuratorka wystawy. Opowiemy też w jaki sposób design może opowiadać o naturze. Temu poświęcony jest temat przewodni największych targów designu w Toronto.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 11.17

ac

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: podróż do świata książki i mroczna strona Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:05
W "Z" Museum w Manchesterze trwa "A World Inside a Book. Gruffalos, Dragons and Other Creatures" - To wciągająca wystawa 3D poświęcona książce "Gruffalos" – opowiadała Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie z Czwórką. Wyjdź z nami w miasto

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 20:48
Większości z nas ferie kojarzą się ze sportami zimowymi: nartami, snowboardem, jazdą na łyżwach, czy kuligami zakończonymi ogniskiem. Tym razem sięgamy po ofertę dla tych, którzy postanowili spędzić wolny czas w mieście. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta w kulturze. Utracona więź ze znaczeniami

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:45
Relacja człowieka ze zwierzęciem to związek, który towarzyszy nam od początku istnienia naszego gatunku. Zwierzęta były dla nas zarówno bóstwami, jak i pokarmem. Jednocześnie człowiek je czcił i na nie polował.
rozwiń zwiń