Usłysz wezwanie Audioteki. "Usłysz Kulturę" i Instytut Reportażu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 13:43
Coraz więcej osób decyduje się postawić pierwsze kroki w branży audio. Tym razem nie chodzi jednak o muzykę, ale o opowieść, reportaż, podcast, a nawet talk show audio. Audioteka zaprasza do odpowiedzi na wezwanie projektu "Usłysz Kulturę". 
Rynek podcastów rozwija się dynamicznie
Rynek podcastów rozwija się dynamicznieFoto: shuterstock/ David MG

"Usłysz Kulturę" to program, który powstał ponad 2 lata temu. Skierowany jest do twórczyń i twórców, którzy chcą realizować swoje projekty audio - mówi Klaudia Grzesiak z Audioteki. - Program nie ma limitu czasowego. Projekty można zgłaszać kiedy się chce. Nie ma ograniczeń gatunkowych i dotyczących formy. Mogą to być podcasty, audioseriale, superprodukcje w każdym gatunku - dodaje. 

Wezwania "Usłysz Kulturę"

Projekt co pewien czas nadaje "wezwania" do współpracy z Audioteką. - Dwa z nich już za nami. Tworzyliśmy je ze StoryLabem. Pierwszym było wezwanie pod hasłem "Family" (ang. Rodzina), na słuchowiska dla całych rodzin, kolejne to "Science fiction ala Stanisław Lem". Te już za nami - mówi Aleksandra Dąbrowska. - Przy kolejnym wezwaniu będziemy pracować z Instytutem Reportażu - dodaje. 

W ramach każdego z "wezwań" twórcy mają za zadanie stworzenie scenariusza do audioserialu. Audioteka we wszystkich swych projektach zapewnia mentoring. - W tych dwóch projektach, które już za nami uczestnicy mieli możliwość wysłuchania stworzonych specjalnie dla nich webinarów, które ich przybliżały do danej tematyki. Następnie, w kolejnych etapach mieli możliwość współpracy bezpośredniej z Audioteką i ze StoryLabem i korzystanie z mentoringu, który oferowaliśmy - podkreśla gość Kasi Dydo. - Do tych "wezwań" zapraszamy każdego twórcę, który ma pomysł na audio - nawet najdziwniejszy - nie zamykamy się, a nasze głowy i aplikacja pomieszczą wszystkie, nawet najdziwniejsze pomysły - dodaje przedstawicielka Audioteki. 

Audioteka i Instytut Reportażu

Aleksandra Dąbrowska podkreśla, że zgłaszając się do programu "Usłysz Kulturę" możemy mieć jedynie pomysł na podcast czy audioreportaż, ale też np. nagrany pierwszy odcinek. Zwraca uwagę, że mile widziani są też ci twórcy, którzy jedynie poszukują wydawców, bo cała produkcja już za nimi. 


Posłuchaj
12:39 czwórka stacja kultura 18.07.2022.mp3 Jak wziąć udział w najnowszym wezwaniu projektu "Usłysz Kulturę" Audioteki i Instytutu Reportażu (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W najnowszym "wezwaniu" Audioteka zdecydowała się na współpracę z Instytutem Reportażu. - Instytut Reportażu był naszą oczywistą drogą wyboru, bo to oni tworzą najlepsze reportaże i wszyscy chętnie je czytamy. To był nas pierwszy i jedyny wybór do realizacji tego projekt - opowiada gość Czwórki. - Na pokładzie naszego projektu są m.in. Kamil Bałuk, Filip Springer i Olga Gitkiewicz, których znamy z niesamowitych publikacji

Audio rośnie w siłę

Wokół nas na mieście, w autobusach i tramwajach, widzimy ludzi ze słuchawkami na uszach. Część z nich oczywiście słucha muzyki czy radia, ale jest wśród nich grupa, która decyduje się na podcasty czy inne dźwiękowe produkcje. 

- Popularność audio non stop rośnie. To oferta dla tych, którzy żyją szybko, ale chcą mieć dobre treści w momentach, w których nie mogą czytać książki czy gazety - zauważa Aleksandra Dąbrowska. - Słuchamy też po to, by odciążyć oczy. Po dźwiękowe produkcje sięgamy przy sprzątaniu, gotowaniu, odkurzaniu. Ale też coraz więcej twórców zauważ możliwość rozwoju w tej audialności - dodaje. 

Aby znaleźć się w tym świecie wystarczy wykorzystać szansę, którą dają wezwania "Usłysz Kulturę". - Program kierujemy do twórczyń i twórców, scenarzystek, reportażystów, wszystkich autorów, którzy chcą przekuć swój pomysł na audioreportaż, na podcast reporterski. To mogą być i debiutanci, i ci, którzy już coś tworzyli - opowiadają przedstawicielki Audioteki. - Finalistów Audioteka zaprosi do współpracy przy realizacji tego audioreportażu - dodają. - Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć to rejestracja na stronie "Usłysz Kulturę" i wypełnienie dwóch formularzy. 

Posłuchaj podcastów Czwórki >>>

Podstawową radą, którą usłyszymy w już wydanym webinarze do najnowszego wezwania, obok licznych poleceń "czego słuchać", jest ta, by tworząc podcast sięgnąć po temat ważny dla nas samych. - Tworzenie takiego audioreportażu może trwać kilka miesięcy, przez ten czas nawet najbłahsza historia, miejsce, bohater mogą stać się ważni - podkreśla Aleksandra Dąbrowska. 



***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Aleksandra Dąbrowska i Klaudia Grzesiak (Audioteka)

Data emisji: 18.07.2022

Godzina emisji: 10.16

pj

Czytaj także

Gotowały, cerowały, ratowały. Służące do wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 12:40
Kiedyś to one wiedziały wszystko, dziś my nie wiemy o nich prawie nic. - Bez służących żaden dom by nie istniał. Mimo to ich historie rozpłynęły się, nikt ich nie spisał, nie zachował - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Służące do wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daktyloskopia na ekranie - obalamy mity kryminalistyki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 19:20
Zbieranie linii papilarnych na miejscu przestępstwa często pojawia się w filmach i serialach kryminalnych. Daktyloskopia jako narzędzie zabezpieczenia i badanie śladów odcisków palców jest bardziej złożona, niż jest to w nich pokazywane.
rozwiń zwiń