OHP ma wiele do zaoferowania

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 09:48
– Młodzież pochodząca z trudnych środowisk zdobywa w OHP zawód i jednocześnie uzupełnia swoje wykształcenie – zwraca uwagę Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy.
Audio

Adresatem działań OHP jest młodzież w wieku 15-25 lat.

– Proponujemy jej zarówno możliwość zdobycia zawodu, jak i umiejętności społecznych – tłumaczy w Czwórce Jerzy Mormul, Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy – OHP wciąż działa i to bardzo prężnie – podkreśla nawiązując w swej działalności do tradycji Junackich Hufców Pracy powołanych w 1936 roku.

O jednostce budżetowej wykonującej zadania państwa w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży opowiadał w "Poranku" Czwórki.

Jak tłumaczy gość Romka Wójcika, w OHP może działać młodzież, która nie ukończyła 25. roku życia. Natomiast najmłodsi członkowie organizacji muszą mieć co najmniej 15 lat, gdyż dopiero taki wiek daje podstawę do powierzenia im pracy. – Odnośnie korzystania z porad naszych doradców zawodowych, nie stawiamy granic – wyjaśnia Jerzy Mormul.

– Nasi beneficjenci, czyli głównie młodzież zaniedbana, pochodząca z trudnych środowisk, która wypadła z normalnego systemu edukacji, zdobywają w OHP zawód i jednocześnie uzupełniają wykształcenie – zwraca uwagę Komendant Główny OHP. Jak podkreśla gość "Poranka", zadaniem organizacji jest aktywizacja zawodowa i społeczna takiej młodzieży, przeciwdziałanie bezrobociu i wspieranie inicjatyw służących wychowaniu.

Jak tłumaczy Jerzy Mormul, w okresie wakacji pojawia się szczególnie dużo ofert pracy dla młodzieży. – Najwięcej w sektorze turystycznym i rolniczym – wymienia i dodaje, że w tym drugim szykowane jest nawet trzydzieści tysięcy propozycji pracy dla młodzieży zrzeszonej w OHP.

– Nie pobieramy żadnych opłat za doradztwo, proponowanie ofert, informacje czy szkolenia. To wszystko finansowane jest z budżetu państwa – puentuje gość "Poranka".

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z Komendantem Głównym OHP Jerzym Mormulem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Zobacz więcej na temat: bezrobocie wychowanie
Czytaj także

Polska przegrywa w globalnej walce o siłę roboczą

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 10:55
- Młody człowiek w pewnym momencie zapyta siebie, w imię czego ma się tutaj tak poświęcać – mówi demograf prof. Krystyna Iglicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parlament Europejski zdławi bezrobocie młodych?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 14:35
Parlament Europejski debatował na temat edukacji. Bowiem z powodu braku odpowiedniego wyształcenia co piąty młody Europejczyk nie ma pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponad połowa Europejczyków chce wyjechać z kraju i pracować za granicą

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 06:30
Brak gotówki zniechęca jednak wielu ankietowanych do wykonania pierwszego kroku, czyli decyzji o szkoleniu, bądź studiach za granicą.
rozwiń zwiń