Co rozprasza kierowców? Telefony i dzieci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 10:51
Z większości badań wynika jednoznacznie: używanie telefonu komórkowego podczas jazdy rozprasza uwagę. Rozmawiając przez komórkę kierowca może reagować na sytuacje na drodze nawet tak wolno, jakby miał promil alkoholu we krwi.
Audio

– To, co mnie najbardziej zainteresowało w tych zestawieniach, to dzieci. To jest czynnik, nad którym trzeba naprawdę panować. Przećwiczyłem to na własnej skórze – mówi Kacper Jeneralski, dziennikarz TVN Turbo. – Gdy jadę z moją córką wolę, by siedziała z przodu. Spełniam wszystkie warunki bezpieczeństwa i choć wiem, że jest większe zagrożenie w razie ewentualnego wypadku uważam, że jest mniejsze prawdopodobieństwo, że w ogóle do tego wypadku dojdzie.

Problemem bywają też pasażerowie dorośli, którzy zachowują się głośno, albo są… po spożyciu. – Po prostu załogę trzeba umieć zdyscyplinować – podsumowuje Jeneralski.

Innym aspektem jest muzyka w aucie. Badania wykazują, że im słuchamy żywszej muzyki, tym szybciej jedziemy. – Moim zdaniem bardziej niebezpieczna jest ekstremalnie głośna muzyka – mówi Jeneralski. – Nie odbieramy wtedy sygnałów z zewnątrz.

Wbrew pozorom naszym wrogiem numer jeden w samochodzie może stać się też… elektronika. Bywa, że kierowca nie orientuje się, gdzie są światła przeciwmgielne. – Nadmiar gadżetów może stać się problemem – tłumaczy Jeneralski. – Na przykład nawigacja bywa zdradliwa: z jednej strony pomaga, ale z drugiej, kompletnie ogłupia. W pewnym momencie odrywamy się znaków drogowych, tracimy rachubę, kto ma pierwszeństwo itd. Znane są przypadki, gdy kierowca wylądował w jeziorze.

Kierowców rozpraszają także reklamy przy drogach, nie tylko te świecące, które przeszkadzają zwłaszcza w nocy, ale także po prostu to, co znajduje się na nich. Zwłaszcza, że w ilości billboardów przodujemy w Europie. – Nie zlikwidujemy jednak tego wszystkiego. Najlepiej jest chyba po prostu skoncentrować się na tym, co się robi – mówi Jeneralski.

(kd)

Czytaj także

Kierowco, nie bój się doszkalać

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 12:08
Nie ma znaczenia, jak długo jeździmy samochodem. Ważne, abyśmy ciągle rozwijali swoje umiejętności – podkreśla instruktorka i pilotka rajdowa Jagna Stankiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierowcy dużych samochodów wcale nie mają łatwo

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 14:08
Nikt ich nie chce np. wpuszczać przed siebie, bo ogranicza widoczność – tłumaczyła w audycji "Pod Lupą" Katarzyna Frendl z portalu motocaina.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierowca kontra pieszy w mieście

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 17:57
Jak kierowcy traktują pieszych, wchodzących na pasy, a jak piesi odnoszą się do kierowców, zajeżdżających im drogę? O plusach i minusach przemieszczania się różnymi środkami transportu w mieście – w audycji "Pod Lupą".
rozwiń zwiń