Historia mistrzostw Europy – Włochy 1980

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 06:45
Niemcy po raz drugi zostają mistrzami Europy w finale pokonując Belgów. Horst Hrubesch gwiazdą Euro 1980.

W turnieju finałowym piłkarskich mistrzostw Europy w 1980 roku po raz pierwszy wystąpiło osiem drużyn. Zwycięzcą zostali piłkarze RFN, którzy w finale wygrali 2:1 z Belgią.
Powiększone finały odbywały się według nowych zasad. Siedmiu zwycięzców z eliminacji oraz gospodarzy Włochów podzielono na dwie grupy. W grupie A znalazły się reprezentacje RFN, Czechosłowacji, Holandii i Grecji, a w grupie B - Belgii, Włoch, Anglii oraz Hiszpanii. Zwycięzcy grali o złoty medal w finale, a drużyny które zajęły drugie miejsce walczyły brąz. Faworytów upatrywano spośród trójki: RFN, Włochy i Anglia.
Zwycięzcami grup zostali faworyzowani Niemcy oraz Belgowie. Niemcy już w 10. minucie objęli prowadzenie po strzale Horsta Hrubescha. Potem jednak nie mogli znaleźć recepty na belgijską obronę, aż wreszcie w drugiej połowie musieli przełknąć gorycz straty bramki. Wykorzystali jednak ostatni kwadrans i dwie minuty przed końcem spotkania znów Hrubesch znalazł drogę do bramki rywali. Niemcy po raz drugi w historii zostali mistrzami Europy.
Polska w kwalifikacjach znów trafiła na Holandię. Oprócz nich naszymi przeciwnikami byli Islandia, Szwajcaria i zespół NRD i to właśnie z tymi ostatnimi mieliśmy ujemny bilans przegrywając 1:2 i remisując 1:1. Nic nie dały zwycięstwa po 2:0 ze Szwajcarami i Islandczykami oraz wygrana 2:0 i remis 1:1 z Holandią, gdyż w tabeli o jeden punkt od Polski lepsi okazali się własnie Holendrzy, a my marzenia o występie w finałach Euro musieliśmy odłożyć na kolejne lata.

Finał Euro 1980
RFN - Belgia      2:1 (1:0)
1:0 Hrubesch - 10'
1:1 Vandereycken - 75'
2:1 Hrubesch -  88'

Składy finału:
RFN : Harald Schumacher; Manfred Kaltz, Karl-Heinz Foerster, Uli Stielike, Bernhard Dietz, Bernd Schuster, Hans-Peter Briegel (55-Bernhard Cullmann), Hansi Mueller, Karl-Heinz Rummenigge, Horst Hrubesch, Klaus Allofs
Belgia : Jean-Marie Pfaff; Erik Gerets, Luc Millecamps, Walter Meeuws, Michel Renquin, Wilfried Van Moer, Rene Vandereycken, Julien Cools, Raymond Mommens, Francois Van Der Elst, Jan Ceulemans

Włosi najlepsi na własnych stadionach z pomocą miejscowych kibiców i dzięki szczęściu w losowaniu.

Niemcy po raz pierwszy zdobywają tytuł mistrzów Europy w finale wyraźnie zwyciężając Związek Radziecki.

Sensacyjne zwycięstwo Czechosłowacji, która po serii rzutów karnych pokonała w finale mistrzów świata - Niemców.