Polscy ateiści czują się dyskryminowani?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:00
- W Polsce, zarówno wśród osób wierzących jak i niewierzących jest mała wiedza na temat innych światopoglądów, wyznań, filozofii. Wydaje mi się, że potrzebujemy spokojnej debaty, aby się poznać i zrozumieć - mówi Adrian Zwoliński, członek Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.
Audio
  • Adrian Zwoliński wyjaśnia dlaczego "ateiści są boscy" (Poranek Online/ Czwórka).
Adrian Zwoliński i Justyna Dżbik w studiu Czwórki
Adrian Zwoliński i Justyna Dżbik w studiu CzwórkiFoto: Wojciech Kusiński

W Polsce jest coraz więcej osób niewierzących. Według Adriana Zwolińskiego nie-katolicy często stają się ofiarami braku tolerancji i szacunku dla inności. Zwłaszcza w małych miejscowościach.
- Podarcie Biblii przez Nergala nie mieści się w moim pojęciu artyzmu. Z drugiej strony nie rozumiem też, dlaczego bp Tadeusz Zawistowski apeluje "człowieku dożynkowy, ostrzegam cię, bez modlitwy zdziczejesz" - mówi Adrian Zwoliński. - To pokazuje jak ważny jest dialog. Nie po to, żeby się wzajemnie przekonywać do swoich racji, ale przede wszystkim po to, by się rozumieć i szanować.
Bardzo istotną kwestią jest również rozstrzygnięcie problemów związanych z art.196 Kodeksu karnego, w którym jest mowa o karze za obrazę uczuć religijnych.
- Ten artykuł narusza podstawową zasadę demokratycznego państwa, jaką jest wolność sumienia i wyznania. Dotyczy ona zarówno ludzi wierzących jak i niewierzących. A ponieważ nie da się sprecyzować, czym są uczucia religijne, zniesienie go jest ważne - wyjaśnia Adrian Zwoliński.

Dlatego Fundacja Wolność od Religii rusza z kampanią billboardową pod hasłem "Ateiści są boscy". Nie jest ona  zorganizowana po to, by walczyć z kościołem. Ma zwrócić uwagę na jedno z istotnych wykluczeń społecznych, jakim jest dyskryminacja ze względu na światopogląd.

jl

W Polsce, zarówno wśród osób wierzących jak i niewierzących jest mała wiedza na temat innych światopoglądów, wyznań, filozofii. Wydaje mi się, że potrzebujemy w tej chwili spokojnej debaty aby się poznać i zrozumieć – mówi Adrian Zwoliński, członek Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Fundacja Wolność od Religii zorganizowała kampanię billboardową z hasłem: „Ateiści są boscy”. Jest on reakcja na fakt, że w Polsce jest coraz więcej osób niewierzących, a w debacie publicznej, zamiast rzeczowej rozmowy mamy niechętne wypowiedzi.

- Sławna wypowiedź Nergala nie mieści się w moim pojęciu artyzmu. Nie rozumiem słów bp Tadeusza Zawistowskiego, kiedy mówi : człowieku dożynkowy, ostrzegam cię, bez modlitwy zdziczejesz. Dlatego ważny jest dialog. Nie po to, żeby się przekonywać, ale przede wszystkim, żeby się rozumieć i szanować – mówi Adrian Zwoliński.

Bardzo istotna kwestia jest również rozstrzygnięcie problemów związanych z Art.196 kodeksu karnego, w którym jest mowa o karze za obrazę uczuć religijnych.

- Ten artykuł narusza podstawową zasadę demokratycznego państwa, jaką jest wolność sumienia i wyznania. Dotyczy ona zarówno ludzi wierzących jak i niewierzących. Zniesienie go jest ważne, ponieważ nie da się sprecyzować, czym są uczucia religijne – wyjaśnia Adrian Zwoliński.

Czytaj także

Nergel pozostaje bezkarny. Bluźnierstwo uległo przedawnieniu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 08:09
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia odrzucił zażalenia dotyczące niszczenia Biblii i publicznego obrażania Boga przez Adama Darskiego - "Nergala” - czytamy w "Naszym Dzienniku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowocześni i wierzący – obraz młodych Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 08:00
Wiara jest oznaką słabości, a bycie religijnym to obciach? Ostatnio coraz więcej młodych Polaków przyznaje się do tego, że wierzy. – Ale obnoszenie się z symbolami religijnymi nie jest dobrym sposobem na ewangelizowanie innych – uważa Krzysztof Kołacz, młody, wierzący.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dyskutować o wierze i religii?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 14:20
Ateizm urojony – czyli jak dyskutować z ateistą? W Nocnych Czatach poszukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób dyskutować o wierze, jak mądrze argumentować swoje stanowisko i jak odpowiadać na wątpliwości, a czasami również zarzuty, związane z tematami Kościoła, wiary, religii.
rozwiń zwiń