Być sobie sterem, żeglarzem, okrętem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 11:00
Czy mimo tylu rozmaitych przeszkód w założeniu własnej firmy warto postawić na samozatrudnienie? O plusach i minusach samodzielności na własnych rachunek
Audio

Samozatrudnienie opłaca się bardziej niż etat. Prowadzący własną firmę mają możliwość uwzględnienia rzeczywistych kosztów uzyskania przychodu. Osoby samozatrudnione mogą opłacać składki ZUS i zdrowotną w niższej wysokości niż pracownicy. Pierwsza zakładana działalność gospodarcza daje prawo do dodatkowych ulg w opłatach na ubezpieczenia społeczne. - Samozatrudnienie jest dla ludzi odważnych, którzy chcą w życiu robić coś więcej niż praca na etacie - twierdzi  Mariusz Turski z Fundacji Polska Przedsiębiorcza - Jeżeli myślimy tylko o optymalizacji podatkowej – na pewno to się opłaca pracodawcy: niższe koszty pracy, łatwiejsze rozstanie z pracownikiem. Mimo wszystkich plusów i minusów, które trzeba sobie samemu skalkulować, bycie przedsiębiorcą daje niesamowitą wolność, dużo możliwości – także optymalizacji podatkowej – wylicza Turski.

Czy polscy przedsiębiorcy mają rzeczywiście trudniej? Ekspert twierdzi, że "trzeba przede przede wszystkim chcieć" i "warto spróbować". W całym kraju bowiem od lat z powodzeniem funkcjonują Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które niedawno postanowiły otworzyć się także na ludzi spoza uczelnianego kręgu. - W takich Inkubatorach mamy teraz 1400 firm, które się rozwijają, mają jakiś potencjał wzrostu. Okres bycia w Inkubatorze bardzo modyfikuje podejście do biznesu. Patrzymy na ten etap kiedy ludzie wychodzą i widać, że  99 proc. firm, które już się zarejestrują po wyjściu z Inkubatora na rynku radzi sobie normalnie.

Także w przedsiębiorczości sprawdza się porzekadło o tym, że "najważniejszy jest pierwszy krok". Warto przetestować każdy pomysł – nie ważne jak "abstrakcyjny" by się nam on nie wydawał. Trzeba zacząć, potem przychodzi czas na usprawnienie pomysłu i budowanie innowacyjności. – Mamy takie pomysły, jak choćby łazika marsjańskiego, który został zrobiony przez studentów i kadrę naukową uczelni. Wygrali konkurs NASA, my w nich zainwestowaliśmy jako Inkubatory i mają przed sobą super przyszłość, kontrakty – opowiada gość Ani Depczyńskiej w "Poranku". Więcej dowiesz się, słuchając całej audycji.

(ed)

Czytaj także

"Śmierdzący problem" w pracy (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 17:03
– Nie należy przymykać oka na to, że współpracownik brzydko pachnie – podkreśla Michał Filipkiewicz z portalu praca.pl. Ale jak i kto taką uwagę do osoby niedbającej o higienę powinien wystosować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwalniają, by po chwili ponownie zatrudnić

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 07:21
Coraz więcej firm zwalnia pracowników, a następnie zatrudnia ich, ale już przez agencje pośrednictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władzę przejmują pracownicy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 12:05
W nadchodzących latach to pracownicy będą dyktowali warunki na rynku pracy - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
rozwiń zwiń