Czy od zderzenia z ciałem niebieskim można się ubezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 10:00
Kiedy meteoryt lub asteroida uderzy w nasz dom - czy mamy prawo do odszkodowania? A jeżeli zrani nas samych, zabije osobę nam bliską? Wątpliwości rozwiewa dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych, Krystyna Kowalczyk.
Audio
  • Czy istnieje oddzielne ubezpieczenie na wypadek zderzenia z asteroidą lub meteorytem? Czy, jeśli w wyniku zderzenia zostaniesz zraniony, możesz starać się o odszkodowanie? Posłuchaj!!!
Czy od zderzenia z ciałem niebieskim można się ubezpieczyć?
Foto: H. Raab (User:Vesta)/Praca własna

 - W znacznej większości umów ubezpieczeniowych nieszczęścia, których pojawienie się upoważnia nas do starania się o odszkodowanie, są ściśle określone. Nie wymienia się wśród nich zderzenia z meteorytem czy też z asteroidą. Oddzielne ubezpieczenie od podobnego nieszczęścia w ogóle nie jest możliwe. Można jednak, kupując ubezpieczenie, wybrać umowę, która będzie obejmowała wiele zagrożeń; wówczas w przypadku, gdy szkody w naszym domu spowoduje ciało niebieskie, będziemy mogli ubiegać się o wypłacenie odszkodowania – wyjaśnia Krystyna Kowalczyk.

Czy od zderzenia z asteroidą albo meteorytem można ubezpieczyć bliskich i siebie? Dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych tłumaczy, że w przypadku ubezpieczeń osobowych też nie ma oddzielnej umowy zapewniającej odszkodowanie na wypadek tego nieszczęścia. - Umowy ubezpieczeniowe dotyczące życia i zdrowia – w przeciwieństwie do tych, których przedmiotem jest nasze mienie - nie zawierają jednak szczegółowego wykazu nieszczęść, których zaistnienie dałoby nam prawo starać się o odszkodowanie. W związku z tym, jeśli meteoryt lub asteroida zrani nas albo zabije kogoś z naszych bliskich - odszkodowanie musi zostać wypłacone - pociesza Krystyna Kowalczyk.

Posłuchaj załączonego materiału w audycji "W cztery oczy".

 

 

 

Czytaj także

Kosztowne skutki gradobicia

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 14:00
- Te osoby, które się ubezpieczyły mają szczęście - mówił w radiowej Jedynce Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA: Europa powinna wykrywać małe, groźne asteroidy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 06:11
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpoczęła prace nad projektem wykrywania małych asteroid, zagrażających Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd wziął się meteoryt, który eksplodował w Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 14:25
Astronomowie z Kolumbii ustalili pochodzenie meteoroidu, który kilkanaście dni temu eksplodował nad Czelabińskiem w Rosji. Do analizy wykorzystano wiele źródeł, także amatorskich.
rozwiń zwiń