Oszołomiony zając nie myśli racjonalnie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 13:19
Jesienią i zimą zmrok zapada wcześnie. Światła naszych samochodów są lepiej widoczne dla zwierząt, niestety czasami kończy się to tragicznie.
Audio
  • Dlaczego leśne zwierzęta biegną w stronę światła? - Justyna Majchrzak

Leśne zwierzęta chronią się przed drapieżnikami, natomiast świateł samochodów nie identyfikują jako drapieżnika, nie wiedzą, z czym łączyć to dziwne zjawisko. Z tego powodu to my powinniśmy dbać o swoje i ich bezpieczeństwo na drodze.

- Mnóstwo zwierząt widząc nagle światło zastyga w bezruchu, ponieważ czują się nieswojo i chcą się stać niewidocznymi - mówi Agata Borucka z warszawskiego zoo. - Zwierzę będzie trwało w tym stanie do momentu otrzymania kolejnego bodźca. Jeśli sarna wybiegnie nam na drogę należy np. mrugnąć światłami lub nacisnąć klakson - radzi.

Po zauważeniu świateł samochodów wiele zwierząt jest otumanionych. Oszołomiony zając nie myśli racjonalnie, biegnie wzdłuż naszych świateł. Jak na ruch drogowy i światła reagują inne zwierzęta dowiesz się słuchając załączonej audycji Patryka Kuniszewicza.

(pj)


Czytaj także

Kotki bawią się odkurzaczem. Do czasu... (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 19:15
Stado czworonogów oblega urządzenie. Kociaki uwiesiły się na worku, ciągną za kabel. Odkurzacz najwyraźniej ma dość...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naucz swego psa przynosić kapcie do łóżka

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 14:59
Pies Alex ze znanego serialu, który robi niemal wszystko to nie jest jakiś ewenement. Każdego psa można wszystkiego nauczyć. Nie podziału na psy mniej czy bardziej inteligentne, choć każdy pies jest w czymś lepszy lub gorszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie zwierzęta przeprowadzają się do miasta

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 07:50
Opuszczają lasy i szukają schronienia w dużych aglomeracjach. Nie straszny im miejski gwar, nie boją się ludzi. Jednak niech nikomu nie przyjdzie do głowy wyciągnąć do nich rękę. Mimo, iż są "mieszczuchami" wciąż są groźne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Straż dla Zwierząt może więcej, niż tylko kontrolować

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 11:21
Mają telefony alarmowe, mundury i prawo odebrać właścicielowi zwierzęta. – Działamy tedy, kiedy zwierzętom dzieje się krzywda – mówił w "Czterech porach roku” Mateusz Janda, założyciel Straży dla Zwierząt.
rozwiń zwiń