Zamiast ćpać, dzieciaki w Polsce rozwijają swoje pasje

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 14:47
Według ostatnich badań aż 80 procent młodych ludzi nie bierze narkotyków. Ruszyła właśnie pierwsza w Polsce kampania antynarkotykowa, która nie pokazuje dramatycznych skutków zażywania, ale ciekawe, pełne pasji życie osób, które tego nie robią.
Audio
  • Czy młodzież rzeczywiście nie bierze? Rozmowa w studiu Czwórki

Ruszyła pierwsza w Polsce kampania społeczna Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, kształtująca przekonanie, że większość młodych ludzi w naszym kraju nie używa narkotyków.

– O tym świadczą badania prowadzone na grupie Polaków powyżej 15. roku życia i badania prowadzone wśród młodzieży. – mówi Danuta Muszyńska z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. – Powtarzamy te badania co cztery lata. Tegoroczny raport będzie gotowy niebawem, ale już wiemy, że ponad 80 proc. młodych ludzi nie bierze.

Kampania "Narkotyki. Na co mi to?" mimo to jest adresowana do młodych ludzi w wieku 14-18 lat i promuje zdrowy styl życia. Skąd pomysł, by na problem narkomanii w Polsce spojrzeć z innej strony i zamiast podawać, ile osób spożywa, pisać, ile nie spożywa? – Chcieliśmy wypromować młodych ludzi, którzy mają pasje, nie muszą brać, żeby się realizować – tłumaczy Agata Grosicka z Fabryki Komunikacji Społecznej. – Nie chcieliśmy straszyć, czy pokazywać igieł i kompotów. To już było. W większości kampanii pokazane są tragiczne skutki brania, albo prowadzenia samochodu po alkoholu. Tu pokazujemy konsekwencje nie brania – czyli ciekawe życie większości młodych ludzi, o których się nie mówi.

Jednym z bohaterów spotu kampanii jest Maciek, pennspinner i mistrz Polski w kręceniu długopisem. – To jest pasja. Człowiek uczy się całe życie, a swoje filmy wrzuca do sieci – mówi Agata Grosicka. – Nie bierze narkotyków i nagle okazuje się, że niebranie może być atrakcyjne, nie musi być nudne.

Jak podkreśla Grosicka, młodzi ludzie są "bardzo stadni", ważna dla nich jest opinia rówieśników. – Często panuje ogólne przekonanie, że jeśli koledzy biorą, no to ja pójdę za tym i też wezmę – opowiada Grosicka. – Ale z drugiej strony prawem młodych ludzi jest eksperymentowanie ze wszystkim.

Jednak zjawisko narkomanii w Polsce zaczęło słabnąć po 2003 roku. Z badań wynika, że młodzi ludzie sporo wiedzą na temat narkotyków, a wszelkie używki w ich opinii po prostu spowszedniały, a zażywanie przestało być nobilitujące. – Myślę, że w tej chwili jest dobry moment, by zacząć mówić młodzieży, że narkotyki nie są już modne – twierdzi Anna Radomska z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Więcej na temat kampanii "Narkotyki. Na co mi to?" i sytuacji narkomanów w Polsce dowiesz się, słuchając audycji "Pod lupą". Kliknij ikonkę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.

(kd)

Zobacz więcej na temat: POLSKA kampania społeczna
Czytaj także

28 uczestników Marszu Wyzwolenia Konopi z zarzutami posiadania narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2011 02:00
Zwolennicy legalizacji marihuany demonstrowali w sobotę centrum Warszawy pod hasłem "Sadzić, palić, zalegalizować".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przegraliśmy wojnę z narkotykami

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 12:00
- Bezwzględne metody rozprawiania się z biznesem narkotykowym powodują, że on sam staje się coraz brutalniejszy - ocenia Jan Smoleński, autor książki "Wojny narkotykowe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy polski koncert Amy Winehouse zostanie odwołany?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 14:00
Europejska trasa Winehouse została zawieszona po tym, jak znajdująca się pod wpływem alkoholu piosenkarka skompromitowała się przez publicznością w Belgradzie.
rozwiń zwiń